TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

Rekreacja

Wschodni szlak rowerowy Green Velo

Green Velo to wyjątkowa trasa. Jest ona nie lada wyzwaniem dla każdego miłośnika jazdy na rowerze, a jej pokonanie będzie wspaniałą przygodą dla miłośników cennych zabytków i przyrodniczych skarbów. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to trasa turystyczna, o której wyjątkowości decyduje wiele czynników.

Wschodni szlak rowerowy Green Velo

Wschodni szlak rowerowy Green VeloPo pierwsze – długość. Trasa ta ma aż 2000 km długości, co czyni z niej najdłuższą trasę rowerową w Polsce. Po drugie – pokonanie tej trasy to szansa na zapoznanie się z cennymi atrakcjami oraz wyjątkowymi miejscowościami, leżącymi przy wschodniej granicy Polski. Jakie atrakcje na tym szlaku rowerowym zasługują na szczególne wyróżnienie? W jakich punktach warto się zatrzymać na dłużej? Atrakcje, które znajdują się na tej trasie turystycznej, wyróżniają się ogromną różnorodnością. Dzięki temu każdy ma szansę znaleźć tu dla siebie ciekawą propozycję. Jakie miejscowości na tej trasie mogą wzbudzić największe zainteresowanie?

Atrakcje Olsztyna i Białegostoku

Z pewnością warto się zatrzymać w Olsztynie – najważniejszym mieście, jakim może się pochwalić Warmia. Dumą tego miasta jest potężny zamek biskupi, sprawdzający się obecnie doskonale w roli placówki muzealnej. Pomnik Mikołaja Kopernika, ustawiony przy wejściu na teren zamku, najlepiej przypomina o najważniejszym mieszkańcu tej budowli. Inną atrakcją Olsztyna, która wiąże się z tym astronomem, jest potężne planetarium, w którym można zobaczyć wiele ciekawych seansów. Niezapomnianych wrażeń może też dostarczyć spacer po olsztyńskiej starówce. Wiekowe świątynie, malowniczy rynek oraz piękne kamieniczki sprawiają, że w tym ośrodku miejskim panuje wyjątkowa atmosfera. Bliskość warmińskich jezior sprawia z kolei, że każdy gość znajdzie tu nie tylko godne polecenia miejsce do wypoczynku, ale i wiele ciekawych tras, dzięki którym będzie mógł poszaleć na dwóch kółkach w wyjątkowej scenerii.

Cennymi zabytkami może się pochwalić Białystok. Dumą tego miasta są piękne cerkwie oraz pałac Branickich – jedna z ciekawszych rezydencji magnackich, którym warto poświęcić więcej uwagi. Piękny ratusz, sobór św. Mikołaja Cudotwórcy oraz neorenesansowa Fabryka Towarzystwa Białostockiej Manufaktury są kolejnymi atrakcjami, które w tym pięknym mieście czekają na gości z odległych zakątków kraju.

Chełm – co warto zobaczyć?

A co z Chełmem? To miasto kusi przede wszystkim kredowymi podziemiami. Chełmskie Podziemia Kredowe to unikalna atrakcja, warto jednak wizytę w tym mieście połączyć ze zwiedzaniem takich miejsc, jak pałac biskupów unickich czy Bazylika Narodzenia NMP na Górze Chełmskiej. Kolegium Pijarów oraz cerkiew Św. Jana Teologa będą kolejnymi obiektami, na które warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania tego miasta.

Zabytki Zamościa

Zamość to kolejne miejsce, w którym warto się zatrzymać. Renesansowe miasto, znane z pięknego rynku oraz miejskich fortyfikacji, jest idealnym celem wycieczki dla każdego miłośnika architektury. Renesansowa katedra, Rotunda oraz ZOO – oto kolejne atrakcje, dzięki którym w tym miejscu można spędzić wolny czas w ciekawy i pożyteczny sposób. W pobliżu Zamościa czeka przyrodnicza atrakcja. To Roztoczański Park Narodowy, którego pięknem można się cieszyć zarówno podczas pieszych, jak i rowerowych wycieczek. Stawy Echo, leśna osada Florianka oraz pokazowa zagroda konika polskiego – oto atrakcje, które z pewnością warto uwzględnić w programie wycieczki po tej części Zamojszczyzny. Rowerem można się też dostać w rejon Szczebrzeszyna, znanego z pomnika świerszcza oraz pięknej synagogi – jeden z najciekawszych budowli tego typu w Polsce.

Warto odwiedzić Przemyśl

Wschodni szlak rowerowy Green VeloNa Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo znalazło się również tak piękne miasto, jakim jest Przemyśl. Miasto to kusi piękną starówką, której ozdobą stał się pochyły rynek. Potężna katedra, cerkiew oraz zamek, dumnie wznoszący się nad rynkiem – oto atrakcje, których w tym miejscu nie można pominąć. Podczas zwiedzania Przemyśla warto też zajrzeć do Muzeum Dzwonów i Fajek oraz zejść nad San. Na brzegu tej rzeki do dziś czeka jeden z ciekawszych schronów z czasów, gry przez Przemyśl przebiegała słynna linia Mołotowa. Atrakcji nie brak też w najbliższej okolicy. Kusi zamek w Krasiczynie, kusi piękna Kalwaria Pacławska. To kolejne miejsca, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi podczas pobytu w tej części kraju.

Wschodni szlak rowerowy Green Velo to wyjątkowa trasa, którą amatorzy jazdy na dwóch kółkach z pewnością powinni docenić. Cenne zabytki, wielokulturowe miasteczka oraz przyrodnicze skarby – oto główne powody, dla których warto postawić na tę trasę turystyczną. Kto ją pokona, ten z pewnością nie będzie żałować spędzonego na niej czasu.