TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

wyjazd w góry
Rekreacja

Zimowy wyjazd w góry. Jak się przygotować?

Ferie spędzone w górach to dla niektórych jedyny słuszny sposób na wyjazd zimowy. Nic dziwnego! Góry to miejsce na sporty zimowe, które z roku na rok zyskują na popularności, ale też okazja do nasycenia oczu pięknymi krajobrazami. Wyjazdy na ferie w góry są nie tylko doskonałą okazją do zażycia ruchu na świeżym powietrzu, ale też do rozwinięcia prawdziwej pasji oraz ciekawych kontaktów towarzyskich. Nieistotne czy preferujesz zorganizowany wyjazd do ośrodka górskiego, czy może planujesz podróż na własną rękę – mamy dla Ciebie garść porad, co zrobić, aby uczynić ferie na nartach niezapomnianym przeżyciem! Zostań z nami!

Bezpieczeństwo w górach

Bezpieczeństwo w przypadku wyjazdu w góry jest priorytetem. Niestety każdego roku podczas zimowej aury zdarza się dużo wypadków, często spowodowanych niedostosowaniem sprzętu i ubioru do warunków panujących w górach lub też lekkomyślnością czy chęcią zaimponowania innym i podejmowaniem niepotrzebnego ryzyka. Podczas pobytu w górach, niezależnie czy zamierzasz uprawiać trekking, czy spędzać czas na stoku – musisz pamiętać o rozsądku i żelaznych zasadach bezpieczeństwa.

Oto kilka z nich:

 • w przypadku chęci wyjścia na trekking w górach zawsze monitoruj prognozę pogody, nigdy nie wychodź samotnie i poinformuj znajome osoby lub właścicieli ośrodka, w którym nocujesz o planowanej wycieczce – przedstaw trasę, którą chcesz przejść i określ godziny wyjścia i powrotu – to pomoże ustalić Twoje położenie w razie nieszczęśliwego wypadku;
 • zawsze miej przy sobie mapę, czołówkę, naładowany telefon i ubrania dobrane do warunków. Staraj się mieć coś na rozgrzanie i uzupełnienie energii (gorąca herbata w termosie + baton energetyczny, orzechy, kanapki). Wybieraj trasy, co do których jesteś pewien, że podołasz. Nie szarżuj, szczególnie w warunkach zimowych. Nigdy nie zbaczaj ze szlaku i bądź gotowy pomóc innym osobom. Pamiętaj o numerach alarmowych;
 • jeśli planujesz jazdę na nartach, to zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa na stoku i zawsze ich przestrzegaj. Bądź świadomy swoich umiejętności i nie przeceniaj ich. Podczas zjazdów zawsze noś kask. Bądź elastyczny i gotowy do zmiany planów w zależności od warunków pogodowych i swojego samopoczucia;
 • wykup ubezpieczenie narciarskie, które pokryje ewentualne wypadki i urazy, a także, jeśli planujesz wyjazd za granicę, ubezpieczenie od kosztów ratownictwa i ewakuacji.

Transport

Jeśli wyjeżdżasz na ferie w góry z całym sportowym ekwipunkiem, to zapewne potrzebujesz sporo przestrzeni. Nic dziwnego, że na tego typu podróż wybierasz auto. Przed wyjazdem upewnij się, czy samochód jest sprawny technicznie. To szczególnie ważne w przypadku wyjazdu w tereny wymagające lub oddalone od większych miejskich arterii, a także gdy wybierasz się za granicę. Decydując się na leasing w Carsmile masz pewność idealnego stanu technicznego samochodu, a także towarzyszącego mu pakietu serwisowego, który obejmuje przeglądy czy wymiany części eksploatacyjnych. Auto jest też doskonale przygotowane na zmienne warunki – posiada dwa komplety opon (letnie i zimowe), a usługa obejmuje również ich sezonową wymianę i przechowywanie. Otrzymujesz także pełny pakiet ubezpieczeniowy OC+AC+NNW oraz Assistance, który zapewnia szybką i kompleksową pomoc w każdej trudnej sytuacji na drodze. Chodzi Ci po głowie wzięcie auta w leasing? Nie zwlekaj i zainwestuj w pewne rozwiązania. Sprawdź leasingowy kalkulator na stronie Carsmile i zobacz, na co możesz sobie pozwolić. Może jeszcze zdążysz wybrać idealne auto tej zimy?

Ekwipunek

Jadąc na ferie w góry, musisz pamiętać o zabraniu niezbędnego ekwipunku. Oto lista rzeczy, które musisz zabrać na trekking i na narty:

 • plecak trekkingowy, buty i odzież trekkingowa – jeśli planujesz też jazdę na nartach, zabierz cały osprzęt (gogle, kask, rękawice oraz odzież termiczną, kurtkę i spodnie narciarskie);
 • mapa i kompas/GPS;
 • apteczka pierwszej pomocy;
 • woda i przekąski energetyczne;
 • czołówka/lampka;
 • krem z filtrem UV;
 • Okulary przeciwsłoneczne.

Jeśli odpowiednio się przygotujesz, wyjazd w góry będzie samą przyjemnością. Zadbaj o wszystko zawczasu, a unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek.

Materiał zewnętrzny

Hej, witamy na naszym blogu! Uwielbiamy podróże, turystykę i przygody. Z naszych artykułów, dowiesz się o najciekawszych miejscach w Polsce i na świecie, poznasz porady dotyczące samotnego podróżowania i spędzisz miło czas na lekturze. Zapraszamy!