TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

opony rowerowe
Rekreacja

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru opon rowerowych?

Opony rowerowe to bez wątpienia jeden z najistotniejszych elementów jednośladu. To właśnie one jako jedyne mają bezpośredni kontakt z podłożem – powinny gwarantować pełne bezpieczeństwo, przyczepność i komfort podczas jazdy. Naturalnie więc pojawiają się pytania, jakie kupić opony oraz czym charakteryzują się najlepsze modele. Nie czekaj i dowiedz się wszystkiego już teraz!

  1. Kiedy należy wymienić opony na nowe?
  2. Opony do konkretnej nawierzchni.
  3. Rozmiar opony dopasowany do obręczy.

Jazda rowerem to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej, ale też wprowadzenie znacznych oszczędności. Jednoślady coraz częściej wybierane są przez mieszkańców dużych miast, którzy chcą uniknąć długich i męczących korków, dbając przy tym o własne zdrowie. Co jednak istotne, każdy rowerzysta powinien szczególną uwagę poświęcić oponom (to właśnie one w dużej mierze odpowiadają za nasze bezpieczeństwo podczas jazdy). A jak pokazuje praktyka, do wyboru otrzymujemy szereg ich rodzajów. Czym różnią się między sobą?

 Kiedy należy wymienić opony na nowe?

Co naturalne i całkowicie zrozumiałe, opony zużywają się podczas jazdy. Mając bezpośredni kontakt z podłożem, np. asfaltem, ścierają się ich kolejne warstwy, aż stają się zupełnie gładkie, tzw. „łyse”. Podróż na takim ogumieniu jest bardzo niebezpieczna: każdy manewr hamowania czy skrętu może się wiązać z nagłą utratą przyczepności i kontroli nad pojazdem.

Jeśli więc zaobserwujemy, że bieżnik opon jest coraz mniej widoczny, a całość popękana i sfatygowana, jest to wyraźny znak do kupna nowego zestawu.

Opony do konkretnej nawierzchni

Nowe opony rowerowe warto dobrać ściśle pod nawierzchnię, po której najczęściej się poruszamy. Dzięki temu otrzymamy gwarancję, że dany zestaw jeszcze lepiej poradzi sobie ze spotykanymi przeszkodami, a my będziemy mogli w pełni cieszyć się z pokonywanej drogi.

Na rynku znajdziemy między innymi opony do asfaltu, dróg żwirowych, szutrowych czy terenowych. Oczywiście jeśli preferujemy różnego rodzaju wycieczki, możemy wyposażyć się także w klasyczne opony uniwersalne.

Rozmiar opony dopasowany do obręczy

Szybko zauważymy, że opony wyróżniają się również pod względem wielkości. I to ma bezpośredni wpływ na naszą wygodę i możliwości jednośladu, lecz przede wszystkim ogumienie powinno pasować do obręczy roweru. Wysokiej klasy producenci przygotowują opony praktycznie każdego rozmiaru: od najmniejszych do największych.

Nie mając pewności, jaki typ obręczy posiadamy, zweryfikujmy to na dotychczasowym ogumieniu (wszelkie oznakowania znajdują się na boku).

Materiał zewnętrzny

Hej, witamy na naszym blogu! Uwielbiamy podróże, turystykę i przygody. Z naszych artykułów, dowiesz się o najciekawszych miejscach w Polsce i na świecie, poznasz porady dotyczące samotnego podróżowania i spędzisz miło czas na lekturze. Zapraszamy!