TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

Jaki sprzęt narciarski dla początkujących
Rekreacja

Jaki sprzęt narciarski dla początkujących

Górskie obszary czekają już na amatorów chłodu, miłośników nart zjazdowych, wielbicieli nart biegowych, osób trenujących skoki narciarskie, a także zwolenników wspaniałych widoków górskich i alpinistów. Wspaniałe pejzaże unoszące się nad Tatrami, Bieszczadami i Karkonoszami przyciągną każdego, kto lubi aktywność fizyczną w takich areałach. Jeżeli ktoś jednak szuka inspiracji zagranicznych, to chociażby tereny w Niemczech, Austrii i Szwajcarii stały się bardzo popularne w ostatnim czasie. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z narciarstwem zastanawiają się jaki sprzęt wybrać. W tym artykule przeczytasz o tym, jaki sprzęt narciarski dla początkujących będzie najlepszy.

Zobacz także: Rower Trekkingowy w Polsce: Szlaki Pełne Przygód

Jak przygotować się do jazdy na nartach?

Jaki sprzęt narciarski dla początkującychWarto dobrze przygotować się do wycieczki w takie tereny. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, takie hasła jak: „Sprzęt narciarski na trudną pogodę”, „optymalne buty w góry”, „optymalne buty dla narciarza”, „jakie narty w góry”, „dobre narty zjazdowe”, „kombinezony narciarskie ceny”, „Jaki sprzęt narciarski dla początkujących”, „co wziąć ze sobą w góry”, „kask wytrzymały w warunkach górskich”, „ile kosztują dobre gogle”, „koszt nart i kijków zjazdowych”, „gdzie zacząć kurs na nartach zjazdowych”, „najlepsze tereny do jazdy na nartach”, „smary do nart”, „narty dla kobiet”, „narty dla mężczyzn”, „buty miękkie”, „buty twarde”, czy też „bielizna termoaktywna” aby dowiedzieć się, gdzie są odpowiednie góry dla nas. Warto zweryfikować swój poziom, zanim w ogóle podejdziemy do naszych pierwszych zjazdów. Inny sprzęt i inne obszary pasują do osób początkujących, inne do bardziej zaawansowanych, a jeszcze inne do zawodowych narciarzy.

Jaki sprzęt narciarski dla początkujących?

Jedną z najpopularniejszych firm zajmującą się produkcją sprzętów narciarskich jest pochodząca z Krakowa firma 4F. Oczywiście warto uprzednio przygotować się pod względem wytrzymałościowym i kondycyjnym do trudności, jakie kryje przed nami stok narciarski. Bardzo dużo znaczy jednak także odpowiednią odzież, a najlepiej taka, która potrafi ochronić nas znakomicie w każdych warunkach pogodowych, zarówno w cieplejszym klimacie, przy potężnej śnieżycy, jak i przy wilgotnym, twardym śniegu.

Najpierw powinno się sprawdzić stan naszego sprzętu w serwisie, aby na stoku nie spotkała nas przykra niespodzianka, np. z brakiem wytrzymałości poszczególnych części – powiedzmy gogli, kasku, czy też wiązań narciarskich. Warto poprosić też serwisanta, aby pomógł nam w przypadku niedogodności związanych ze sprzętem. Należy też zadbać, aby narty były odpowiednio posmarowane, tak aby dobrze dopasowały się do warunków i podłoża. Innego smaru powinno się stosować w przypadku śniegu sypkiego, a jeszcze innych w przypadku śniegu ubitego. Ważne, aby narty nie jechały za szybko, ale jednocześnie, aby czuć się w nich swobodnie.

Bielizna termoaktywna

Jaki sprzęt narciarski dla początkującychNależy także pamiętać o termoaktywnej odzieży, która ochroni nas zarówno przed chłodem, jak i przed nadmierną wilgocią. Bielizna termoaktywna np. odprowadza wilgoć na zewnątrz. Warto, aby kombinezon miał też warstwę, która będzie ocieplać nasze ciało wewnątrz, a także warstwę ochronną, która będzie chronić ciało przed zgubnymi warunkami atmosferycznymi. Bardzo ważna jest wodoodporność nart, a także, aby woda i śnieg nie dostawały się do ciała. Warto zaopatrzyć się więc strój o jak najwyższych parametrach, który zapewni jak największe ciepło, a także jak najlepsze parametry. Ważne jest także, abyśmy czuli się w stroju swobodnie i nie mieli problemów z oddychaniem. Ważne więc, żeby ewentualne maski ochronne twarz nie ograniczały nam dopływu powietrza.

Kask i gogle

Także dopasowanie kasku, czy gogle jest niezmiernie istotne. Ważne jest, żeby odpowiednio mocno dopiąć kask, który powinien być jak najbardziej wytrzymały, tak aby w przypadku nieszczęśliwego upadku nie zsunął nam się z głowy, co zwłaszcza przy zjeździe z dużej wysokości, może być potem katastrofalne w skutkach. Oczywiście trzeba dostosować też narty pod kątem długości, w taki sposób, aby łatwiej było nad nimi panować.

Jakie buty wybrać?

Ważny jest również dobór odpowiednich butów – zwłaszcza pod kątem tras, po których jeździmy i naszego poziomu zaawansowania. Możemy wybrać buty miękkie, które są najlepsze właśnie dla początkujących. Zapewniają wygodę i komfort, a także znacznie łatwiej jest je dopasować do nart, aniżeli buty twarde. Jednak dla bardziej zaawansowanych narciarzy, np. narciarzy zawodowych lub instruktorów polecane są buty twarde. Dobór odpowiedniego sprzętu narciarskiego nie jest więc zadaniem całkiem łatwym. Warto zastanowić się nad naszymi umiejętnościami i nad tym, co liczy się dla nas najbardziej. Czy jest to nasz komfort i wygoda? Może chcemy się czuć bezpiecznie i pewnie? Czy chcemy się poczuć odpornym na wszystkie warunki atmosferyczne? Czy mamy jakieś upodobania co do stylu jazdy?

Możliwość komentowania została wyłączona.

Hej, witamy na naszym blogu! Uwielbiamy podróże, turystykę i przygody. Z naszych artykułów, dowiesz się o najciekawszych miejscach w Polsce i na świecie, poznasz porady dotyczące samotnego podróżowania i spędzisz miło czas na lekturze. Zapraszamy!