TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

Turystyka

Jak zaplanować podróż?

Jeśli chcemy zaplanować podróż musimy mieć na uwadze kilka kwestii. Najważniejszym punktem jest jednak pytanie gdzie, z kim i w jakiej formie chcemy podróżować. W zależności więc od tych czynników samodzielnie planując podróż będziemy musieli ją odpowiednio zmodyfikować. Poniżej przedstawione jednak zostaną dosyć uniwersalne rady i kroki, które kolejno trzeba wykonać aby uporać się z planem na wyjazd.

Jak zaplanować podróż?

Jak zaplanować podróż?

Należy zacząć od wyboru kierunku i choć wydaje się to oczywiste, to nie zawsze ta czynność znajduje się na pierwszym miejscu, a to z uwagi na częste wybieranie miejsca podróży ze względu na cenę biletów lotniczych. Ludzie często korzystają z ofert last minute chcąc podróżować taniej. W takiej sytuacji to właśnie dana oferta dyktuje nam kierunek wyjazdu.

Następnym punktem jest więc znalezienie biletu. I tutaj znowu w zależności od kolejności działań albo szukamy czegoś konkretnego, albo nastawiamy się na najkorzystniejszą okazję.

Gdy pierwsze dwa punkty mamy już z głowy dobrze byłoby sprawdzić ceny noclegów i kosztów życia w danym kraju. Internet jest skarbnicą wiedzy. Może być naprawdę pomocny w ustaleniu długości wyjazdu na jaką będzie nas stać. Jednymi z najbardziej popularnych stron, z których korzysta się w celu wynajęcia noclegu są booking i airbnb.

W kolejnym kroku warto jest sprawdzić jakie najciekawsze miejsca oferuje nam kraj, do którego się wybieramy. Chcąc poznać jego kulturę i choć trochę poczuć klimat codziennego życia tamtejszych mieszkańców dobrze jest wypisać sobie miejsca, które chcemy zwiedzić. Możemy natknąć się na naprawdę interesujące atrakcje, jak na przykład mniej uczęszczane miejsca, poza centrum miast obleganych przez turystów.

Trasa i transport

Chcąca zwiedzić wybrane przez siebie miejsca zaplanuj wcześniej trasę i transport. Jest kilka opcji, z których można korzystać. W zależności od preferencji i budżetu można albo wypożyczyć samochód, który pozwoli nam na nieograniczone dojazdy do wszelkich ukrytych atrakcji, albo korzystać z transportu publicznego, który wbrew pozorom także jest świetną opcją. W autobusie, tramwaju czy metrze zawsze możemy trafić na osobę, która poleci nam dobra restaurację, czy dokładnie wytłumaczy jak dojść do danego miejsca, a przy okazji będziemy mogli zobaczyć jak lokalni mieszkańcy funkcjonują na co dzień.

Jak zaplanować podróż?

Teraz trochę formalności, czyli szczepionki i leki, a także ubezpieczenie w podróży. I jak pierwszą część można pominąć wybierając się w podróż do państw europejskich, tak kartę EKUZ warto sobie wyrobić niezależnie od kierunku jaki wybierzemy. Lepiej dmuchać na zimne nie narażać swojego portfela na opustoszenie w momencie płatności za opiekę medyczną w obcym kraju.

Ostatnim i chyba jednym z najmniej lubianych punktów jest pakowanie. Myślę, że większość osób zostawia to na ostatnią chwilę przez co często dojeżdżając na miejsce okazuje się, że zapomnieliśmy wielu rzeczy. Najlepiej więc dużo wcześniej zrobić sobie listę i mając ją na widoku zawsze jak coś nam się przypomni w ciągu dnia będziemy mogli to dopisać i nie martwić się, że może nam czegoś zabraknąć w podróży.

Mimo że planowanie podróży może wydawać się czymś naprawdę trudnym, to stosując się do powyższych kroków z pewnością każdy będzie w stanie zorganizować wyjazd swoich marzeń, a przy okazji czerpać satysfakcję, że zrobiło się to samodzielnie.

Hej, witamy na naszym blogu! Uwielbiamy podróże, turystykę i przygody. Z naszych artykułów, dowiesz się o najciekawszych miejscach w Polsce i na świecie, poznasz porady dotyczące samotnego podróżowania i spędzisz miło czas na lekturze. Zapraszamy!