TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

jak zaoszczędzić na wakacjach
Turystyka

Jak zaoszczędzić na wakacjach? Miniporadnik podróżnika

Myślisz o wakacyjnym wyjeździe? Śnisz o złocistych plażach z palmami, błękitnej, ciepłej wodzie i wypoczynku z dala od codziennych trosk? Te marzenia da się spełnić, nawet jeśli Twój budżet urlopowy jest ograniczony. Zobacz, jak możesz zaoszczędzić na wakacjach, a jednocześnie spędzić niezapomniany czas za granicą. Oto garść sprawdzonych wskazówek.

Planuj wakacje poza wysokim sezonem

Kiedy jeździ się na wakacje? Jeżeli myślisz o wypadzie budżetowym, zapomnij o podróżach w tzw. wysokim sezonie, czyli lipcu i sierpniu. To właśnie wtedy walizki pakuje największa liczba osób, a ceny szybują w górę.

Tymczasem wakacje w środku upalnego lata nie zawsze są najlepszym pomysłem, zwłaszcza jeśli wybierasz się na południe. Czy wiesz, że w lipcu i sierpniu temperatury w Egipcie mogą sięgać ponad 40°C w cieniu, a te w Turcji czy Hiszpanii będą im niemal dorównywać? W takich upałach nawet najbardziej odporni na wysokie temperatury szukają ochłody! Poza tym wysoki sezon oznacza:

  • maksymalne obłożenie w hotelach (m.in. kolejki w barach, restauracjach, trudności z przedłużeniem pokoju do późniejszej godziny itp.);
  • tłumy turystów w atrakcyjnych miejscach (i brak przyjemności z ich zwiedzania);
  • znacznie wyższe ceny na miejscu.

Co zatem powiesz na to, aby zaplanować urlop np. na kwiecień czy październik? W tym okresie możesz się wybrać np. na Wyspy Kanaryjskie, do wspomnianego Egiptu czy na Maltę i cieszyć się spokojnym urlopem w letnich (ale nie nieznośnie gorących) warunkach. I to nawet o kilkadziesiąt procent taniej!

jak zaoszczędzić na wakacjach

Sprawdzaj oferty last minute

Czy na last minute rzeczywiście jest taniej? Istnieje spora szansa, że wakacje zarezerwowane na „ostatnią chwilę” (czyli np. na 3-4 dni przed wyjazdem) będą kosztować znacznie mniej – nawet o ok. 50%. Dlatego warto poszukiwać okazji – zwłaszcza jeżeli możesz zaplanować urlop elastycznie, np. przesunąć go o tydzień do przodu lub do tyłu. To pozwoli naprawdę zmniejszyć koszty.

Porównuj oferty różnych tour operatorów

Czy wiesz, że wyjazd do tego samego hotelu, z podobną opcją wyżywienia może mieć inną cenę w zależności od tego, z jakim tour operatorem pojedziesz? Dlatego, nawet jeżeli masz już ulubionego organizatora wakacji, sprawdź, ile kosztuje wymarzony wyjazd u innych. Czasami różnice sięgają nawet kilkuset złotych od osoby. Taką kwotę możesz wrzucić do skarbonki na kolejne wakacje albo wydać na miejscu na atrakcje lokalne.

Rozsądnie wybierz opcję wyżywienia na wakacjach

All inclusive czy wyżywienie własne – co jest tańsze? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wiele zależy od tego, gdzie dokładnie spędzasz wakacje i czego oczekujesz. Spójrz na przykłady.

  • Gdy np. jedziesz do Egiptu, do Marsa Alam, najpewniej wylądujesz w hotelu „na środku pustyni”, dookoła którego nie znajdziesz ani marketu, ani lokalnych restauracji. W takim miejscu najlepiej zdecydować się na wyżywienie all inclusive. Będzie taniej i bezpieczniej.
  • Kiedy wybierasz się na Wyspy Kanaryjskie, a w pokoju hotelowym masz dostęp do kuchni, pomyśl o wyżywieniu własnym albo opcji B&B. Może być znacznie tańsza niż pakiet all inclusive i… da Ci szansę odkrywania lokalnej gastronomii. Grzechem byłoby nie wybrać się na tapas czy nie skosztować świeżo złowionych owoców morza. A „przyoszczędzić” pomoże np. zrobienie 1-2 obiadów „w domu”.

Ogranicz bagaż do minimum

Wybierasz się na wakacje za granicę tanimi liniami lotniczymi? Jeśli tak, pamiętaj, że dopłacisz tutaj za większą walizkę. Pytanie więc: czy na pewno warto zabierać ze sobą 20-kilogramowy bagaż? W ciepłym klimacie wystarczą lekkie, przewiewne ubrania i kostium kąpielowy. Jeżeli uda Ci się ograniczyć wielkość i masę walizki (np. tak, aby spełnić wymogi bagażu kabinowego), możesz zaoszczędzić kolejne kilkaset złotych, a przy okazji – czas. Po przylocie nie będzie trzeba czekać, aż bagaż pojawi się na taśmie.

jak zaoszczędzić na wakacjach

Rozważ niższy standard noclegu

Planujesz na wakacjach spędzać całe dnie poza hotelem – tak, by eksplorować miejsce pobytu? Jeśli tak, nie ma sensu inwestować w nocleg w bardzo ekskluzywnym i drogim kurorcie wypoczynkowym. Pomyśl o bardziej budżetowej opcji. Jeśli sprawdzisz opinie o poszczególnych hotelach, szybko znajdziesz taki, który pomimo mniejszej liczby gwiazdek (i niższej ceny) zachwyca dobrą jakością.

Wypróbuj nasze wskazówki i poszerz urlopowe horyzonty. To możliwe, nawet gdy nie chcesz wydawać majątku na wakacje!

Materiał zewnętrzny

Hej, witamy na naszym blogu! Uwielbiamy podróże, turystykę i przygody. Z naszych artykułów, dowiesz się o najciekawszych miejscach w Polsce i na świecie, poznasz porady dotyczące samotnego podróżowania i spędzisz miło czas na lekturze. Zapraszamy!