TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

Jak zwiedzać Pustynię Błędowską
Turystyka

Jak zwiedzać Pustynię Błędowską

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska może każdego z nas zaskoczyć swym bogactwem oraz różnorodnością. Ta wyjątkowa kraina kojarzona jest z wapiennymi ostańcami oraz średniowiecznymi zamkami. Błędem jest jednak zakładanie, iż na tym możliwości poznawania tego obszaru się kończą. Na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej czeka na nas wiele uroczych zakątków i przyrodniczych skarbów. Jednym z tych najbardziej oryginalnych jest Pustynia Błędowska – wyjątkowe miejsce, które z pewnością warto lepiej poznać. Jak zwiedzać Pustynię Błędowską? Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić uwagę?

Dlaczego Pustynia Błędowska jest wyjątkowa?

Jak zwiedzać Pustynię BłędowskąNa czym polega wyjątkowość tej pustyni? Na tym, iż jest ona największym w Polsce obszarem, na którym można się cieszyć widokiem lotnych piasków. W pobliżu tego wielkiego, piaszczystego kompleksu ciągną się wspaniałe kompleksy leśne, wiele uroku na też dolina przepływającej przez pustynię Białej Przemszy. Dzięki tak pięknej scenerii Pustynia Błędowska stała się jednym z ciekawszych obiektów na liście Natura 2000, choć jej powstanie w znacznej mierze można przypisać człowiekowi oraz górniczej działalności, prowadzonej m.in. na terenie pobliskiego Olkusza. To miasto bez wątpienia warto zwiedzić w drodze na Pustynię Błędowską. Co ważne – dla osób, które w ten rejon przybywają z odległych zakątków kraju, to właśnie Olkusz może się okazać najlepszym punktem wypadowym na teren Pustyni.

Jak zwiedzać Pustynię Błędowską?

A jak zwiedzać Pustynię Błędowską? W tym pomogą liczne szlaki turystyczne, prowadzące pomiędzy takimi miejscowościami, jak Chechło, Klucze oraz Błędów. Każda z tych miejscowości ma się czym pochwalić, każda z nich zasługuje na uwagę. Po samej Pustyni można się przemieszczać pieszo, czekają też szlaki konne. Dla zmotoryzowanych gości dobrą propozycją może się okazać wizyta na jednym z dwóch punktów widokowych. Jednym z nich jest punkt o nazwie Dąbrówka w Chechle, drugim – tras widokowy na wzgórzu Czubatka w Kluczach. A jakie atrakcje krajoznawcze warto uwzględnić w programie wycieczki w rejonie tej pustyni?

Okoliczne atrakcje turystyczne

Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w tej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest wieś Chechło oraz leżące na jej terenie wzgórze Dąbrówka. To tu czeka najciekawszy punkt widokowy na pustynię, a przy nim czeka bunkier, będący interesującą pamiątką z czasów II wojny światowej. Sama wieś może się pochwalić średniowiecznym rodowodem oraz paroma miejscami, które mogą zainteresować każdego miłośnika historii. Zabytkowe kapliczki, wiekowe groby na miejscowym cmentarzu – oto wybrane pamiątki z dawnych czasów, dzięki którym można zdobyć sporo cennych wiadomości o dziejach tej części kraju. W Błędowie – dzielnicy Dąbrowy Górniczej, od której nazwę wzięła cała pustynia – czeka z kolei kościół parafialny, którego wieżę doskonale widać z różnych zakątków pustyni. A co z Kluczami? Tu najważniejszym punktem jest wzgórze Czubatka, z którego roztacza się wspaniały widok na Pustynię Błędowską, Olkusz oraz silnie uprzemysłowioną Dąbrowę Górniczą. W Kluczach warto też zwrócić uwagę na dwa obiekty: kościół parafialny oraz na pałac Dietla.

Przyroda Pustyni Błędowskiej

Jak zwiedzać Pustynię BłędowskąA co z przyrodą? Na miłośników natury, którzy wejdą na jeden z kilku szlaków pieszych między Chechłem, Błędowem a Kluczami, czeka wiele atrakcji. Jednym z ciekawszych sposobów na ich poznawanie jest spacer ścieżką dydaktyczną, która zaczyna się w Kluczach. Biała Przemsza i lotne piaski to cenne skarby, nie brak tu jednak i innych rarytasów. Nie brak tu ciekawych muraw oraz ciekawych owadów, z czerwcem polskim na czele. Dzięki temu wędrówki po Pustyni Błędowskiej staja się nie tylko ciekawą przygodą, ale i jedyną w swoim rodzaju lekcją przyrody.

Nie brak tutaj również ciekawych zabytków, dzięki czemu i historycy miło spędzają czas w rejonie najciekawszej polskiej pustyni. Wszak tu w czasie II wojny światowej mieścił się poligon niemieckiej Afrika Korps, o czym warto pamiętać. Do dziś jest to miejsce wojskowych treningów, przez co część Pustyni jest niedostępna dla gości. Miejsce to zachwyci tez pewnie miłośników polskiego kina, którzy docenić powinni fakt, iż pustynia ta zagrała w kilku znanych filmach,m.in. w ekranizacji powieści „Faraon”.

Hej, witamy na naszym blogu! Uwielbiamy podróże, turystykę i przygody. Z naszych artykułów, dowiesz się o najciekawszych miejscach w Polsce i na świecie, poznasz porady dotyczące samotnego podróżowania i spędzisz miło czas na lekturze. Zapraszamy!