TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

Jaskinie w Polsce udostępnione do zwiedzania
Turystyka

Jaskinie w Polsce udostępnione do zwiedzania

Jest wiele wspaniałych miejsc tak w Polsce, jak i na świecie, które ocenia się jako warte odwiedzin. Zresztą praktycznie każde miejsce można odwiedzić. Dla chcącego nic trudnego. Wystarczy, ze mamy tylko trochę wytrwałości i byśmy czerpali energię do zwiedzania. Obok ważnych zabytków istotne są także dobra naturalne – od parków narodowych po rezerwaty przyrody. Niewątpliwie warto sprawdzić, jakie są Jaskinie w Polsce udostępnione do zwiedzania. To także miejsca turystyczne. Za najdłuższą traktuje się Jaskinię Wielką Śnieżną, a miejscem, gdzie jaskiń jest najwięcej, są Tatry.

Jaskinie w Polsce udostępnione do zwiedzania

Jaskinie w Polsce udostępnione do zwiedzaniaJaskinie w Polsce powstały głównie wskutek procesów krasowych, a to oznacza, że ich rozmieszczenie odpowiada skałom, które powstawały w procesie krasowienia. Większość z nich znajduje się na południu Polski. Największy areał z jaskiniami stanowią wspomniane wcześniej Tatry. Ale sporo jaskiń znajduje się także w Sudetach, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w Karpatach Fliszowych, w Niecce Nidziańskiej oraz na Roztoczu. W Tatrach znajduje się około tysiąca jaskiń – dokładna liczba to 842. Są to najdłuższe i najgłębsze jaskinie w całym kraju. Długość jaskiń sięga około stu trzydziestu czterech kilometrów. Większość z nim znajduje się w Tatrach Zachodnich. Zwykle są one pochodzenia tektoniczno-krasowego albo krasowo-tektonicznego. Jednak sporą część stanowią także jaskinie lodowe.

Jeśli chodzi natomiast o Jaskinie, które mają charakter turystyczny, to jest ich dokładnie dziewiętnaście. Znaną jaskinią jest jaskinia nietoperzowa, która słynie jednakowo z dużej ilości nietoperzy, które tam żyją, a także z żyjących tam niedźwiedzi. Jest ona jedną z największych jaskiń Jury Krakowskiej. Wewnątrz znajdują się m.in. wodospad naciekowy, a także kotły wirowe. Pierwsze badania zostały tutaj przeprowadzone przez hrabiego Jana Zawiszę, który znalazł wiele wykopalisk archeologicznych oraz kości zwierzęcych, a także sporo narzędzi, a nawet kości ludzkich.

Jaskinia Mroźna

Inną jaskinią udostępnianą dla turystów jest jaskinia Mroźna. Jest ona dostępna dla turystów od maja do końca października. Jest także oświetlana elektrycznie. A służy temu specjalny agregat spalinowy, co sprawia, że jest to jedyna jaskinia w Tatrach, która jest tego znana. Niska temperatura – w granicach około sześciu stopni spowodowała, że właśnie dlatego Jaskinię tę nazywa się Mroźną. Ściany są oszronione, a w samej Jaskini jest chłodna. Występują tutaj zarówno stalaktyty, jak i stalagmity. Są też polewy naciekowe oraz mleko wapienne. Spore wrażenie robią tutaj szaty naciekowe, które nadają odpowiedni kolor, kształt i klimat tej Jaskini. Do najpiękniejszych szat naciekowych należy szata w sali Ogródka. Jest to wilgotna Jaskinia, w której natrafimy na podziemny deszcz. Dawniej występowały w tej Jaskini także małe jeziora.

Jaskinia Malinowska

Inną przepiękną i atrakcyjną Jaskinią jest Jaskinia Malinowska. Tym razem jest to atrakcja położona w Beskidzie Śląskim. Jest ona położona całkiem wysoko – powyżej tysiąca metrów nad poziomem morza. Jest jaskinią typu osuwiskowego. Aby zejść do jaskini należy być wytrwałym turystą, bo zejście jest bardzo wymagające i należy się kierować przez drabinkę opartą o skałę. Warto abyśmy wzięli ze sobą latarkę – czołówkę, a także i płaszcz przeciwdeszczowy lub inne nakrycie, które ochroni nas przed wilgocią.

Jaskinia Łokietka

Owiana pozytywną sławą jest Jaskinia Łokietka. Trasa turystyczna przebiega przez kilka korytarzy, a najważniejszymi miejscami są tutaj dwie olbrzymie sale, z których jedną nazwano Rycerską, a drugą nazwano Sypialnią. Jest tutaj także mała sala zwana Kuchnią. Ale należy ona do najstarszych sal w tej Jaskini. Trasa w tej jaskini jest świetnie oświetlona. Co ułatwia przewodnikowi oprowadzanie. Jest to jaskinia wyżłobiona przez wodę w wapieniach. Również tutaj znajdziemy kotły wirowe i stalagmity.

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinie w Polsce udostępnione do zwiedzaniaNie zapominajmy oczywiście o Jaskini Niedźwiedziej, która swoje miejsce ma w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego. Również znajduje się wysoko – ta wysokość kształtuje się mniej więcej na poziomie około 1166 m.n.p.m., jej wejście zaś jest ok. 800 m n.p.m., a przy niej znajdują się kasy biletowe, czy ekspozycje, a także kawiarnia. Jaskinia ta jest również doskonale zabezpieczona, a także bardzo dobrze oświetlona. Popularna jest także Jaskinia Mylna, choć nie aż tak jak Mroźna, to stanowi ona idealną atrakcję, jeśli chodzi o Jaskinie udostępnione w Polsce do zwiedzania bez przewodnika. Wyróżnia ją nietypowy układ korytarzy, a także wyjątkowe formacje skalne oraz wiele uliczek, dzięki którym łatwo jest się w niej zgubić.

Hej, witamy na naszym blogu! Uwielbiamy podróże, turystykę i przygody. Z naszych artykułów, dowiesz się o najciekawszych miejscach w Polsce i na świecie, poznasz porady dotyczące samotnego podróżowania i spędzisz miło czas na lekturze. Zapraszamy!