TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

Turystyka

Jaka kurtka na wycieczkę górską? – sprawdzone rady

Górskie wycieczki są świetną formą aktywności i spędzenia czasu na świeżym powietrzu. W Polsce mamy wiele szlaków, które czekają na odwiedzenie. Każda osoba, nawet początkująca, znajdzie odpowiednią ścieżkę dla siebie. Jednak sam wybór szlaku to nie wszystko. Należy odpowiednio przygotować się do wyprawy, szczególnie w wysokie góry. Jaki ekwipunek zabrać ze sobą i jak się odpowiednio zabezpieczyć?

Wycieczka w góry – ekwipunek, ubiór i przygotowanie

Każdy z nas wie, że górskie szlaki potrafią być nieprzewidywalne. Dlatego właśnie na wycieczkę górską przygotowujemy się odpowiednio, biorąc pod uwagę różne sytuacje. Pierwszą, najważniejszą rzeczą są oczywiście buty. Muszą być one specjalistyczne, dobrze amortyzujące stawy oraz całą stopę. Chronią nas przez zranieniem oraz ewentualnymi kontuzjami.

Kolejną ważną rzeczą jest reszta ubioru. Potrzebujemy z pewnością czegoś wygodnego, przewiewnego, nieprzemakalnego oraz ochronnego – oczywiście, nie wszystko w jednym! Dużo zależy też od pory roku, w jakiej będziemy zdobywać góry. Zawsze przyda nam się bielizna termoaktywna, która dobrze ochroni nas przez niższą temperaturą w wyższych partiach szlaku. 

Obojętnie w jaką pogodę udajemy się w góry, zawsze powinniśmy mieć w zanadrzu odpowiednią kurtkę. Ochroni nas przed deszczem, wiatrem i zmienną temperaturą. Choć może wydawać się, że jej wybór jest bardzo prosty, to przychodząc do sklepu możemy dostać zawrotu głowy! Producenci przeganiają się w najróżniejszych modelach, kolorach i krojach. Co jest najlepsze?

Rodzaje i typy kurtek na wycieczkę górską

Do wyboru mamy wiele różnych kurtek, przy czym każda z nich spełnia inne funkcje. Przede wszystkim mamy kurtki ocieplane, zimowe lub tak zwane kurtki „softshellowe”. Te pierwsze mogą mieć różne wypełnienie. Najczęściej jest to puch lub sztuczny puch. Kurtki softshellowe z kolei są bardzo wygodnym i praktycznym rodzajem okrycia wierzchniego. Zwykle wybierane są przez aktywnych sportowców, którzy lubią sporty w górach. Jednak sprawdzą się one każdemu z nas. 

Kurtki softshellowe są stosunkowo cienkie, choć mają różne warianty materiałowe. Zarówno kurtki męskie, jak i damskie, są świetne w czasie, gdy temperatura jest bardzo zmienna. Wtedy bardzo łatwo o przegrzanie lub przeziębienie. Kurtki – sklep.jack-wolfskin.pl doskonale chronią nasz organizm zarówno przed jednym, jak i drugim.

O czym należy pamiętać w górach?

Oczywiście oprócz odpowiedniego ubrania i zabrania do plecaka przydatnych akcesoriów i prowiantu, musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim w górach trzeba być odpowiedzialnym i roztropnym. Nie porywajmy się z przysłowiową „motyką” na słońce, gdyż może to zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Zawsze dobrze przygotujmy się do każdej wyprawy i zapoznajmy się z trasą. Warto mieć przy sobie kogoś doświadczonego, jeśli stawiamy swoje pierwsze kroki na szlaku. Góry są piękne i malownicze, ale wszystko zależy od naszego podejścia i zaznajomienia się z ich urodą! Przekonaj się sam i zakochaj się w górskich wyprawach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.