TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

Jak zwiedzić Neapol?
Turystyka

Jak zwiedzić Neapol?

Wakacje pozwalają nam nieco ochłonąć. Jest wreszcie okazja żeby odpocząć, możliwe że gdzieś wyjechać i nie myśleć o tym natłoku obowiązków, który był obecny w nas do tej pory. Jednym z tych krajów, które przyciągają uwagę największej ilości turystów o tej porze roku są Włochy. Podczas gdy wiele osób szuka ukojenia na Sycylii, Sardynii i w miejscach z krystalicznie czystą wodą, to nie należy zapominać także o wielkich miastach. Rzym, czy Florencja zyskały renomę jako państwa zabytkowe ale nieco inaczej jest w przypadku Neapolu. Aby zorganizować plan na odwiedzenie Neapolu, warto zaopatrzyć się w przewodnik albo wpisać w wyszukiwarkę internetową takie hasła jak: „Jak zwiedzić Neapol”, „atrakcje Neapolu”, „co zobaczyć w Neapolu”.

O Neapolu słów kilka

SSC NapoliTo miasto położone w południowych Włoszech jest często nazywane „miastem śmieci”, a to za sprawą bardzo zaśmieconych ulic. Szacuje się, że jest ich nawet do kilku tysięcy ton tylko w tym mieście. Neapol należy do miasta niezwykle chaotycznego i równie ciężko natrafić tutaj na autobus, który przyjeżdża na czas zgodnie z rozkładem jazdy. Jak praktycznie wszędzie we Włoszech, uwielbiany jest tutaj futbol, toteż nietrudno będzie znaleźć pamiątki związane z klubem SSC Napoli, w którym obecnie gra dwóch polskich piłkarzy – Arkadiusz Milik i Piotr Zieliński. Największą dumą Neapolu jest jednak obecność w tym klubie samego Diego Armando Maradony, z którym drużyna około trzydzieści lat temu zdobywała mistrzostwo. Łatwo również natrafić na plakaty z Markiem Hamsikiem, współczesną legendą drużyny SSC Napoli.

Jak zwiedzić Neapol?

Z pewnością warto zobaczyć także samo serce miasta, a także poboczne uliczki prowadzące po wielu straganach, które podobnie jak w dużej mierze we Włoszech odznaczają się swoją wąskością. W Neapolu znajduje się nieco zabytkowej części miasta, m.in. swój klimat ma ulica San Gregiorio Armeno gdzie rzemieślnicy tworzą własnoręcznie ozdoby szopek bożonarodzeniowych. Neapol jest oczywiście także miejscem, w którym znajduje się ogromna ilość zamków, pałaców, a także innych dostojnych budowli. Do najważniejszych i najbardziej atrakcyjnych należy Palazzo Reale, czyli pałac królewski, który nie zachęca początkowo wyglądem, gdyż przypomina bardziej urząd. Dopiero po wejściu do środka można odnaleźć tutaj prawdziwe skarby. Pałac jest pełen marmuru i złota, niezwykła wystawność i przepych zachwyci każdego. Inną atrakcją jest także Castel Nuovo ze swoim niezwykle charakterystycznym kształtem i oryginalnej historii. Była to królewską siedziba przed Palazzo Reale. Zamek przetrwał oblężenia i rządy kilku królewskich dynastii, a obecnie znajduje się się tutaj muzeum – Museo Civico di Castel Nuovo.

Zaleca się także spacer promenadą nad Zatoką Neapolitańską

Tam możemy natrafić na kolejny ważny budynek – Castel dell’Ovo, inaczej Zamek Jajeczny. Nazwa ta pochodzi od legendy, wedle której Wergiliusz, znany poeta posiadał magiczne jajko, a po śmierci umieszczono je w fundamentach zamku, co miałoby pomóc wzmocnić jego budowę. Jest to również wspaniała możliwość dla fotografów, którzy mają okazję uwiecznić na swoich zdjęciach niezwykłą panoramę. Miejsce to często wybierają nowożeńce w tym mieście, aby zrobić sobie tam pamiątkowe zdjęcie. Z kolei na wzgórzach mamy dostęp do Castel Sant’Elmo – murów dawnej średniowiecznej fortecy, z której podziwiać możemy wspaniały widok włącznie z Zatoką Neapolitańska i Wezuwiuszem.

Zaleca się także spacer promenadą nad Zatoką NeapolitańskąOprócz zamków i pałaców, Neapol słynie także z Kościołów. Nie jest to więc miasto zaskakujące pod tym względem oryginalnością w stosunku do innych włoskich miast. Do najpiękniejszych kościołów należy Geso Nuovo, który potrafi zachwycić niejednego turystę, a z kolei w San Gennaro znajduje się kaplica św. Januarego. Jest on patronem miasta Neapol. Oprócz tego pamiętać należy także o podziemnym obliczu Neapolu. Znajduje się tutaj wiele akweduktów oraz zbiorników na wodę. Jest to także miejsce o znaczeniu historycznym, gdyż w czasie II Wojny Światowej mieszkańcy chronili się tam przed atakami. Do dziś można zobaczyć rzecz Neapolitańczyków z czasów II Wojny Światowej, które zabierali wtedy pod ziemię. Napoli Sotteranea – tak nazywa się zespół tuneli, które są położone ponad 40 metrów pod ziemią. Ze względu na położenie jest tam zimno – temperatura 16 stopni oraz spora wilgotność. Można tam natrafić na bazylię, którą hodują tam Włosi.

Hej, witamy na naszym blogu! Uwielbiamy podróże, turystykę i przygody. Z naszych artykułów, dowiesz się o najciekawszych miejscach w Polsce i na świecie, poznasz porady dotyczące samotnego podróżowania i spędzisz miło czas na lekturze. Zapraszamy!