TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

Gdańsk magiczne miejsca
Turystyka

Gdańsk magiczne miejsca

Polska jest wspaniałym miejscem na wypoczynek. Mimo że wiele osób planuje na wakacje wyjechać za granicę, żeby poopalać się na plażach w tak gorących krajach, jak Portugalia, Hiszpania, Włochy, czy Grecja, to wciąż bardzo atrakcyjnym miejscem jest Morze Bałtyckie. Obok wielu kurortów takich jak Władysławowo, Ustka, czy Łeba wielką atrakcją, której nie wypada ominąć, jest Trójmiasto. Gdańsk, Gdynia i Sopot należą do bardzo chętnie odwiedzanych polskich miast. Gdańsk jako stolica województwa pomorskiego należy do jednych z największych i najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce. Gdańska magiczne miejsca, które warte są odwiedzin to niewątpliwie gratka dla każdego turysty.

Gdańsk jako światowa stolica bursztynu

Gdańsk magiczne miejscaGdańsk to miasto o potężnym znaczeniu kulturowym i historycznym dla Polski. Było to największe miasto w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. A także znane jest jako miejsce symboliczne, w którym zaczął się początek upadku komunizmu. Z pewnością miejscem, które warto odwiedzić jest Muzeum Bursztynu. Jako że Gdańsk jest często nazywany Światową Stolicą Bursztynu. W Muzeum Bursztynu możemy dowiedzieć się wiele ciekawostek na temat sposobu wyrabiania bursztynu, czemu bursztyn zawdzięcza swoją unikalną, piękną barwę i co z bursztynu można wyrobić. Także w Gdańsku właśnie odbywają się największe światowe targi bursztynu. Sama siedziba muzeum mieści się w Zespole Przedbramia ulicy Długiej składającej się z trzech części, które w przeszłości stanowiły o istocie fortyfikacji Gdańska w średniowieczu.

Gdańsk magiczne miejsca

Niezwykłym miejscem, doskonale znanym fotografom odwiedzającym Gdańsk jest Fontanna Neptuna w Gdańsku. Jest to niewątpliwie wizytówka Gdańska znajdująca się w samym jego sercu. Znajduje się ona tam od 1633 roku. Ponadto, nie da się w zasadzie nie odwiedzić Ratuszu Głównego Miasta, jeśli odwiedzamy Gdańsk. Ten charakterystyczny budynek również możemy określić jako wizytówkę Gdańska. Jego najstarsze fragmenty pochodzą z szesnastego wieku. Ratusz jest zbudowany w stylu gotycko-renesansowym. Jeżeli jednak znajdziemy się w Gdańsku przy Ratuszu, warto odwiedzić również jego środek, który także kryje w sobie piękno, oryginalność i estetykę. Pięknem odznacza się np. Wielka Sala Rady, która jest nazywana także Salą Czerwoną. Jest ona uznawana za jedną z najlepiej ozdobionych sal w historii nowożytnej.

Niezwykłą atrakcją jest jednak także Sala Biała, którą to ozdabiają portrety królów polskich, a także marmurowy kominek. Świadczy to o niezwykłej reprezentatywności tej sali. To właśnie tutaj odbywały się sądy, a także tutaj podpisywano międzynarodowe umowy. Jednym z miejsc, które jest zalecana dla wytrawnych spacerowiczów, którzy chcą poczuć klimat Gdańska to Ulica Długa oraz Targ Długi. To tędy właśnie wjeżdżali do miasta królowie. A pierwszym z nich był Kazimierz Jagiellończyk. Ulice zamieszkiwane były przez najbogatszych ludzi w mieście. O czym świadczy bogactwo uliczek. Warty odnotowania jest Dwór Artusa, który jest uznawany za najpiękniejszą kamienicę w Gdańsku. W Gdańsku można dostrzec także barometr ze względu na Gabriela Fahrenheita, który urodził się właśnie w Gdańsku.

Żuraw gdański

Gdańsk magiczne miejscaWarto zobaczyć także  Żuraw – słynny dźwig portowy znany z piętnastego wieku, który to służył do stawiania masztów. A był jednocześnie bramą miejską. Tutaj można poczuć atmosferę portów ze starszych średniowiecznych czasów. Jest tutaj również wspaniały widok na Motławę, a także wiele informacji na temat pracy żurawia. Nie sposób nie odwiedzić także Długiego Podbrzeża, będąc w Gdańsku. Długie Pobrzeże jest deptakiem. A po drodze idąc nim, mijamy kawiarnie, puby i restauracje. Znajdują się tam bramy wodne, statki, którymi można ruszyć na rejs po Westerplatte. Tutaj także znajduje się masowiec o napędzie parowym SS Sołdek, który jest pierwszym statkiem zbudowanym w Polsce po drugiej wojnie światowej.

Westerplatte i Muzeum Drugiej Wojny Światowej

Bardzo ważnym miejscem historycznym jest też Westerplatte, gdzie w trakcie wojny światowej odbywały się bitwy i to tam nastąpiło jedno z pierwszych ostrzeliwań przez niemieckie oddziały. To właśnie dlatego w Gdańsku powstało Muzeum Drugiej Wojny Światowej. Na Westerplatte, gdzie znajdują się główne punkt polskiej obrony we wrześniu 1939. A także Pomnik Obrońców Wybrzeża, który upamiętnia dzielnych polskich żołnierzy, którzy zginęli w walkach podczas drugiej wojny światowej. Gdańsk jest miastem, które kryje w sobie wiele piękna. Ale także i wiele tajemnic, co pokazuje zresztą mała popularność wnętrza Ratusza Głównego. Aby wiedzieć, co wartościowego można zobaczyć w Gdańsku, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, takie hasła jak: „największe atrakcje Gdańska”, „Gdańsk magiczne miejsca”, „co zobaczyć w Gdańsku”, „jak podróżować po Gdańsku”.

Hej, witamy na naszym blogu! Uwielbiamy podróże, turystykę i przygody. Z naszych artykułów, dowiesz się o najciekawszych miejscach w Polsce i na świecie, poznasz porady dotyczące samotnego podróżowania i spędzisz miło czas na lekturze. Zapraszamy!