TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

certyfikaty dla hoteli
Turystyka

Certyfikaty dla hoteli. Czy to rzeczywiście gwarancja jakości usług?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że wybierając hotele kierujemy się ich gwiazdkowymi oznaczeniami. Spodziewamy się, że trzygwiazdkowy obiekt będzie miał dosyć przeciętny standard i nie zaoferuje nam zbyt wielu udogodnień. Z kolei po obiekcie, który ma 5 gwiazdek oczekujemy już najwyższej jakości serwisu i bardzo dobrej infrastruktury. Jednak, czy rzeczywiście ten międzynarodowy system jest niezawodny i zawsze pozwala nam zorientować się w hotelowej ofercie? Branża hotelarska wprowadza coraz częściej różnego typu certyfikaty, które jeszcze trafniej określają to, do jakiej grupy pod względem standardu można zaklasyfikować dany obiekt. 

Procedury postępowania w certyfikacji hoteli 

Rosnąca konkurencja na rynku usług turystycznych sprawia, że obiekty starają się wyróżnić czymś więcej niż tylko wysoką jakością świadczonych usług. W ten sposób reklamuje się praktycznie każdy. Dla gości liczy się też często dyskrecja, domowa atmosfera lub inne czynniki, które świadczą o wyjątkowości danego miejsca. Cechy te ciężko jest ocenić w standardowym systemie gwiazdek funkcjonującym w hotelarstwie. Podobnie jak na rynku nieruchomości komercyjnych zaczynają się liczyć takie kwestie, jak wpływ na środowisko naturalne, czy zaangażowanie w życie lokalnej społeczności, jak chociażby tworzenie miejsc pracy.  

Certyfikaty dla hoteli stają się więc sposobem na wyróżnienie się na tle rosnącej konkurencji. W procesie certyfikacji może brać udział każdy, ale kryteria są na tyle ściśle określone, że uzyskanie takiego wyróżnienia nie jest prostą sprawą. Certyfikat ekologiczny świadczy o tym, że dany obiekt działa w każdej kwestii z dużym poszanowaniem dla środowiska. Ma to związek zarówno z segregacją odpadów, praniem tekstyliów, jak i wdrożonym sposobem ogrzewania. Ważne są też różnego typu procedury zapobiegawcze na wypadek różnego typu scenariuszy.

certyfikat dla hotelu

Czy certyfikacja rzeczywiście ma sens?

Gdy na danym terenie klient ma do wyboru wiele różnych obiektów nie jest łatwo zdobyć kolejną rezerwację. Podobnie ze strony osoby poszukującej tego typu usług znalezienie czegoś spełniającego oczekiwania może nie być proste. Dlatego znak jakości taki, jak certyfikat Prestige Hotel dla prestiżowych hoteli jest odznaką, która stanowi potwierdzenie pozwalające pokazać gościom, że warto się tu zatrzymać.

Certyfikaty dla firm wydają się być przyszłością zarówno dla branży hotelarskiej, jak i innego typu przedsiębiorstw. To znak jakości, który podnosi prestiż danego biznesu i buduje wizerunek marki w oczach klientów.