TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

Mężczyzna rozpalający ognisko w trakcie zimowej wyprawy survivalowej
Rekreacja

Zobacz, w jakie przedmioty powinien być zaopatrzony każdy początkujący survivalowiec

Chciałbyś rozpocząć przygodę z survivalem? W ostatnim czasie jest to zajęcie, które zyskuje na popularności. Uczy ono umiejętności, które przydają się w krytycznych sytuacjach, a także pozwala na kontakt z naturą. Zanim jednak wyruszysz na swoje pierwsze wyprawy, powinieneś wyposażyć się w odpowiednie narzędzia survivalowe.

W tym artykule poznasz szczegóły takiego wyposażenia jak:

  • Saperka
  • Narzędzie wielofunkcyjne
  • Bransoletka survivalowa
  • Karta przeżycia

Saperka

Omawiane narzędzie jest bardzo przydatne, jeśli chodzi o survival. Warto wyposażyć się w taką saperkę, która została wykonana ze wzmocnionej stali nierdzewnej – zapewni to wysoką wytrzymałość sprzętu nawet w najtrudniejszych warunkach. Niektóre egzemplarze mają także dodatkowe funkcje – np. brzeszczot w bocznej części szpadla, służący choćby do zbierania drewna na ognisko, czy też kompas umieszczony w rękojeści.

Narzędzie wielofunkcyjne

Spotykane także pod nazwą multitool, narzędzie wielofunkcyjne ma wiele przydatnych zastosowań, które nieraz mogą zastąpić cały zestaw narzędzi. W zależności od modelu, będzie on miał różne przeznaczenie. Jednak do najczęściej spotykanych elementów narzędzia wielofunkcyjnego należą ostrze, śrubokręt płaski i krzyżakowy, otwieracz do puszek i butelek, kombinerki, stalowe kółko na linkę, przecinak do drutu, nożyczki, pilnik czy linijka. 

Bransoletka survivalowa

Gadżet ten jest coraz bardziej popularny wśród pasjonatów sztuki survivalu. Do jej wykonania wykorzystuje się odpowiednio plecione tworzywo. Bransoletka survivalowa to w rzeczywistości kawałek długiego sznura wykonanego z nylonu, czyli paracordu (zwykle o długości ok. 3 metrów). Znajduje on liczne zastosowania. Można go wykorzystać jako linkę do namiotu, uprząż, pasek do zegarka, sznurek do rozwieszania prania, zabezpieczenie ekwipunku, sznurowadło, cięciwę do łuku – i na wiele innych sposobów! Niektóre bransoletki survivalowe są wyposażone także w dodatkowe narzędzia, takie jak gwizdek czy też krzesiwo z iskrownikiem, które pozwala rozpalić ogień.

Karta przeżycia

Karta przeżycia służy w zasadzie tak jak omówione wcześniej narzędzie wielofunkcyjne, jednak zbudowana jest ona w innej formie oraz ma nieco odmienne funkcje. Rozmiarem przypomina zwykłą kartę kredytową, tak więc można ją swobodnie zmieścić w portfelu czy kieszeni. Omawiana karta jest wyposażona w liczne narzędzia. Jedne z częściej spotykanych to: śrubokręt płaski, nóż, otwieracz do butelek, otwieracz do konserw, klucze oczkowe w różnych rozmiarach, otwór na smycz lub kółko do kluczy, piła, wskaźnik mapowy czy miarka.

Oto kilka z podstawowych narzędzi, które przydają się podczas survivalu. Nie zapomnij oczywiście o innych kluczowych elementach ekwipunku – takich jak śpiwór, karimata, koc ratunkowy, latarka na baterię, rękawiczki lub manierka. Wszystkie te rzeczy – jak i wiele innych przydatnych sprzętów – znajdziesz na Allegro.

Możliwość komentowania została wyłączona.