TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

Wakacje w Egipcie bezpieczeństwo
Turystyka

Wakacje w Egipcie bezpieczeństwo

Wszyscy wybierający się na wakacje zagraniczne powinni upewnić się co do poziomu bezpieczeństwa w danym miejscu. Bezpieczeństwo dotyczy głównie sfery politycznej. Wszelkie wojny, rewolucje, przewroty są przeciwwskazaniem dla turystów. Nawet jeśli nic nie wiemy o toczącej się wojnie, to warto zajrzeć na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i w specjalnej zakładce dotyczącej wyjazdów sprawdzić czy nie ma komunikatów dotyczących poziomu bezpieczeństwa w danym kraju. Czasem napięcie polityczne już jest powodem do ostrzegania podróżnych. Nieciekawa sytuacja jest choćby w Egipcie. Jeśli planujemy wakacje w Egipcie bezpieczeństwo powinniśmy postawić na pierwszym miejscu.

Wakacje w Egipcie bezpieczeństwo

Wakacje w Egipcie bezpieczeństwoZagrożeniem dla podróżnych są nie tylko wydarzenia polityczne, ale także klęski żywiołowe, kataklizmy pogodowe. Informacje o tychże również można znaleźć na stronie MSZ. Mimo zagrożeń różnego rodzaju turyści i tak podróżują do miejsc niebezpiecznych. Przykładem najbardziej jaskrawym jest Egipt. To państwo przeżyło w 2009 roku rewolucję, która obaliła dotychczasową władzę. Strajki, demonstracje, starcia z policją i wojskiem to tylko część egipskiej rewolucyjnej rzeczywistości. Znacznie poważniejszym zagrożeniem są zamachy terrorystyczne dokonywane od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku przez fundamentalistów islamskich. Oni chcąc przejąć władzę uderzają w najważniejszy sektor gospodarki narodowej Egiptu jakim jest turystyka. Krwawe zamachy na turystów oraz na wyznawców religii koptyjskiej mają na celu zastraszanie turystów i zniechęcanie ich do odwiedzania państwa. Wiele osób chcących spędzić wakacje w Egipcie bezpieczeństwo uważa jednak za sprawę drugorzędną. I mimo realnego zagrożenia wybiera ten piękny kraj na wakacyjny pobyt.

Najniebezpieczniejsze miejsca w Egipcie

Najbardziej niebezpieczne dla turystów są duże miasta na północy kraju – Kair i Aleksandria. Do tych miast lepiej na razie nie podróżować. To wielka strata – w Kairze są bezcenne zabytkowe kościoły koptyjskie i meczety muzułmańskie. A Muzeum Egipskie to najcenniejsza na świecie kolekcja pamiątek z okresu starożytności. Choćby dla skarbów z grobowca faraona Tutanchamona warto odwiedzić to miejsce. Aleksandria to cudowne miasto portowe nad Morzem Śródziemnym z bezcennymi zabytkami z okresu rzymskiego. Nieopodal Kairu jedyny zachowany do naszych czasów przykład Siedmiu Cudów Świata – wielkie piramidy w miejscowości Giza oraz Sfinks są oglądane obecnie tylko przez nielicznych. Również w miejscowości Sakkara gdzie znajduje się schodkowa piramida faraona Dżesera też nie ma natłoku turystów.

Jak turyści są chronieni przez miejscowe władze

Wakacje w Egipcie bezpieczeństwoTuryści z Polski oraz wielu innych państw wybierają przede wszystkim kurorty rozlokowane na wybrzeżu Morza Czerwonego. Najbardziej znane to Hurghada, Sharm el Shaikh i Mars Alam mają tysiące wielkich, wygodnych hoteli z bezpośrednim dostępem do piaszczystych plaż. Hotele są z reguły otoczone wysokimi ogrodzeniami i strzeżone są przez strażników wyposażonych w broń palną. Jeśli turyści decydują się na wyjazd na wycieczkę do Doliny Królów, Luksoru, Assuanu to podróż odbywa się w pod nadzorem konwojów policyjnych i wojskowych. Bardzo popularna świątynia w Abu Simbel nad zbiornikiem Nasera przy granicy z Sudanem może być zwiedzana tylko przez wycieczki, które udały się w tym kierunku w grupie chronionej przez wojsko i policję. Taki konwój wyjeżdża o świcie i liczy czasem kilkaset autokarów, busów czy innych pojazdów. Turyści bardzo rzadko samodzielnie zwiedzają kraj. Wypożyczenie samochodu nie jest bardzo kosztowne. Ale samodzielna podróż jest jednak dość ryzykowna.

Pobyt w kurortach jest dość bezpieczny. Nawet gdy na ulicach Kairu miały miejsce walki podczas rewolucji, w Hurghadzie czy Sharm el Sheikh czas płynął powoli, leniwie. A turyści korzystali ze słońca i kąpieli morskich tak, jakby się nic wielkiego nie wydarzyło. Ataki terrorystyczne ostatnio znacznie zostały ograniczone i jest szansa na powrót spokoju do tego wyjątkowego państwa. Oby ten stan okazał się trwały, bo atrakcje turystyczne Egiptu są niezwykłe i szkoda byłoby zamykać ten kraj dla reszty świata.

Hej, witamy na naszym blogu! Uwielbiamy podróże, turystykę i przygody. Z naszych artykułów, dowiesz się o najciekawszych miejscach w Polsce i na świecie, poznasz porady dotyczące samotnego podróżowania i spędzisz miło czas na lekturze. Zapraszamy!