TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

nowa zelandia
Turystyka

Nowa Zelandia – co warto zobaczyć? Najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć

Nowa Zelandia jest dla wielu osób drugim końcem świata. Poza tym, że jest ona położona stosunkowo blisko Australii to nie wiele o niej wiadomo. Jest ona w pełni zielona i zniewala swoją przyrodą. Dla Europejczyków, w szczególności Polaków, jest to wyspa egzotyczna, dlatego często nie znajduje się w kręgu zainteresowań wczasowiczów. A szkoda! Bo naprawdę warto najważniejsze atrakcje w Nowej Zelandii.

Stolica Nowej Zelandii i ciekawostki

Nowa Zelandia jest krajem położonym w Australazji i mieści się na dwóch głównych wyspach – Północnej i Południowej oraz kilku mniejszych. W przeszłości była ona częścią Imperium Brytyjskiego, a od 1947 roku jest państwem w pełni niepodległym.

W języku maoryskim Nowa Zelandia nosi nazwę Aotearoa, czy w wolnym tłumaczeniu oznacza Kraj Długiej Białej Chmury. Stolicą kraju jest Wellington, miasto znane jako stolica najbardziej wysunięta na południe. Mimo iż pełni rolę najważniejszego miasta, jest dopiero trzecim największym w Nowej Zelandii, zaraz po Auckland i Christchurch.

Ciekawostką związaną z Nową Zelandią może być jej niewielkie wzniesienie, które ma charakterystyczną nazwę – Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu. W języku Maorysów oznacza wzgórze, na którym Taomata o wielkich kolanach, będący zdobywcą gór, pożerający ziemię i podróżujący, grał na flecie dla swojej ukochanej.

Najważniejsze atrakcje w Nowej Zelandii

Wycieczka po Nowej Zelandii to przede wszystkim wyprawy w otoczeniu pięknej fauny oraz widoku oceanu. W trakcie wakacji warto zatrzymać się w kilku różnych miejscowościach. Pozwoli to poszerzyć możliwości zwiedzania kraju.

Jaskinia Waitomo

Jaskinie w Nowej Zelandii powstały w wyniku aktywności geologicznej oraz wulkanicznej na przestrzeni około 30 milionów lat. W sumie odkryto około 300 formacji wapiennych, a wśród nich Waitomo. Grota znajduje się na Wyspie Północnej i jest przez wielu określana jako must have na liście miejsc do zwiedzenia. Warto udać się na wycieczkę z przewodnikiem, który opowie historię jaskiń i jakie miały one znaczenie w przeszłości.

Blue Lake

Niewielki zbiornik wodny jest określany jako najczystszy na świecie. Widoczność pod taflą wody sięga nawet 80 metrów. Co ciekawe, temperatura w nim sięga około 8 stopni Celsjusza, tak więc jest to zbiornik, który podziwia się z brzegu. Ponadto należy on do Parku Narodowego Nelson Lakes więc wchodzenie do wody jest całkowicie zakazane. Maoryska nazwa jeziora, czyli Roto Maire Whenua oznacza jezioro spokojnych krain.

Auckland

Auckland to miasto, które zamieszkuje ponad 1,5 miliona osób, ale nie można go nie odwiedzić. Wygasłe wzgórze wulkany odwiedzane jest przez tłumy turystów. Wchodząc na szczyt warto rozejrzeć się wokół, ponieważ jest to niesamowite przeżycie. Mając u stóp prawie całą Nową Zelandię można poczuć się jak zdobywca świata. W mieście można odwiedzić liczne muzea, dzięki którym lepiej pozna się historię wysp, a także galerie sztuki i wodne safari.

Matamata, czyli miasteczko Hobbita

W 1998 roku Peter Jackson intensywnie poszukiwał miejsca, w którym mógłby nakręcić Władcę Pierścieni, a dokładnie wioskę Shire. Jego wybór padł na farmę w miejscowości Matamata. Od 2002 roku zwiedzający mają dostęp do 44 hobbickich domków. Ciekawostką jest to, że kolor ich frontów określa dla kogo są one przeznaczone, np. niebieskie dla aktorów, którzy grali postaci w naturalnej skali. Podczas odwiedzin Hobbitonu nie można pominąć Bagshot Row i Party Tree.

Więcej o niezwykłych atrakcjach Nowej Zelandii można przeczytać na https://dreamgo.pl/gdzie/nowa-zelandia

Hej, witamy na naszym blogu! Uwielbiamy podróże, turystykę i przygody. Z naszych artykułów, dowiesz się o najciekawszych miejscach w Polsce i na świecie, poznasz porady dotyczące samotnego podróżowania i spędzisz miło czas na lekturze. Zapraszamy!