TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

Turystyka

Mołdawia co warto zobaczyć

Jednym z miejsc, które kryje w sobie wiele tajemnic, jest Mołdawia. Wiele osób raczej nie rozważa jej jako właściwy kierunek na wyjazd. Jeśli jednak wpadniecie na pomysł, aby odwiedzić ten kraj to warto zawczasu dowiedzieć się jakie atrakcje czekają tam na turystów. Mołdawia co warto zobaczyć?

Mołdawia – podstawowe informacje

Mołdawia co warto zobaczyćW zasadzie o samej Mołdawii wiadomo nie wiele. Głównie kojarzy się z zespołem O-Zone, znanym swego czasu w Polsce. Kibice piłkarscy kojarzą zapewne także drużynę Sheriff Tiraspol, z którą jeszcze niedawno rywalizowała Legia Warszawa. Mołdawia jest obecnie krajem z najniższym poziomem PKB w Europie. Mołdawia jest krajem, który niepodległość uzyskał w 1991 roku wraz z upadkiem Związku Radzieckiego, którego był częścią. Od tego czasu mierzy się ono z konfliktami – część Mołdawian chciałoby zjednoczenia z Rumunią, a swoje prawa do secesji zgłasza też Naddniestrze, czyli rejon zamieszkany głównie przez Rosjan i Ukraińców. Niemniej jednak Mołdawia to tereny warte odwiedzin i z pewnością wyjazd do tego kraju może zostać zapamiętany na długo. Zaletą jest to, że znajduje się nie tak daleko od Polski i w kilkanaście godzin można do tego kraju dostać się samochodem.

Mołdawskie wino

Jednym z produktów flagowych Mołdawii jest wino, dlatego też do atrakcji należy np. Winnica Cricova. Znajduje się ona w olbrzymich podziemnych piwnicach, które liczą sobie nawet sto dwadzieścia kilometrów długości. Piwnicę tą charakteryzuje stała temperatura w granicach od dwunastu do czternastu stopni. Jest to więc idealna temperatura dla leżakujących win. Leżakuje tutaj wiele win należących także do znanych ludzi. Jest to również możliwość dla turystów na degustację mołdawskich specjałów. Ta piwnica jest jedną z największych w całej Europie. Inną z kolei winnicą, obok której również nie można przejść obojętnie jest winnica Purcari. Ta winnica z kolei jest najstarszą w całej Mołdawii. Leży w regionie, który bardzo sprzyja uprawie winorośli. Słynie ona głównie ze specyficznego rodzaju wina wyciskanego z zamrożonych winogron. Odwiedzając Mołdawię, nie sposób, nie odwiedzić jeszcze jednej winnicy – Castel Mimi. Jej fenomenem jest to, że znajduje się w przepięknym zamku, który został odrestaurowany. Jego ekskluzywność sprawia, że mieści się obecnie tam nie tylko winnica, ale i centrum konferencyjna, spa ora hotel luksusowy. Jest to zdecydowanie unikatowe miejsce, które pozwala nie tylko na degustację wina, ale również na to, aby przyjrzeć się procesowi wytwarzania tego wina.

Mołdawia co warto zobaczyć?

Mołdawia co warto zobaczyćSwoją popularność Mołdawia zawdzięcza także kompleksowi archeologicznemu Orhei Vechi z wyrytymi w skałach monastyrami. Znajduje się on około sześćdziesiąt kilometrów od Kiszyniowa. W przeszłości istniało tam pięć męskich klasztorów, które również były wyryte w skale. Oczywiście będąc w Mołdawii, nie sposób również nie udać się do samej stolicy – Kiszyniowa. Kiszyniów raczej nie jest traktowany jako bardzo atrakcyjne miasto. Głównymi zabytkami są tam cerkwie prawosławne, a do najważniejszych należą Cerkiew Św. Jerzego, Cerkiew Św. Haralampiusza, a także Cerkiew Św. Teodory Sihli. Znajduje się tutaj również ratusz, łuk triumfalny oraz Muzeum Narodowe. Znajduje się tutaj również targ o nazwie „Central Market” Kiszyniów daje jednak również możliwości, aby wyskoczyć z tego miasta do innych pobliskich miejscowości. Dobrą okazją jest też przyjazd do Mołdawii w trakcie festiwalu wina, podczas którego można degustować trunki z całkiem różnych winnic z całej Mołdawii.

Niezwykłą estetyką przyciąga również Monastyr Churchi, czyli przepiękna cerkiew z dziewiętnastego wieku. Wiele osób poleca także zobaczyć Naddniestrze. Jest to bardzo nietypowe miejsce – państwo, którego nie ma na mapie jawiące się jako skansen Związku Radzieckiego, gdzie można nabyć wiele gadżetów z czasów intensywnego komunizmu. Wyjazd do Mołdawii może być niezwykle inspirującym wydarzeniem ze względu na egzotykę i tajemnice, które ten kraj sobie reprezentuje. Aby umiejętnie nakreślić sobie podróż do Mołdawii, należy zaopatrzyć się w mołdawski przewodnik albo wpisać w wyszukiwarkę takie hasła jak: „największe atrakcje Mołdawii”, „Mołdawia co warto zobaczyć”, „Mołdawia zabytki”, „Mołdawia piękne krajobrazy”, „dlaczego warto jechać do Mołdawii” albo też „gdzie w Mołdawii spędzić wakacje” i na bazie tych opisów nakreślić swoje plany.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Hej, witamy na naszym blogu! Uwielbiamy podróże, turystykę i przygody. Z naszych artykułów, dowiesz się o najciekawszych miejscach w Polsce i na świecie, poznasz porady dotyczące samotnego podróżowania i spędzisz miło czas na lekturze. Zapraszamy!