TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

Turystyka

Jak się ubrać w góry zimą

Jak ubrać się w góry zimą? Aby nie zmarznąć podczas wycieczki w górach, koniecznie trzeba ubrać się na cebulkę. Podstawą jest też ochrona uszu przed wychłodzeniem, a także ciepłe buty. Nawet jeśli wyruszamy tylko na 4 godziny w góry, to trzeba ubrać się rozsądnie. Nikt z nas nie jest w stanie wytrzymać kilku godzin w śniegu, jeśli nie ma odpowiedniego ubrania. Jeśli dodatkowo mamy spędzić w górach nieco więcej niż tylko kilka godzin, a idziemy na przykład na godzin 12, wtedy już obowiązkowo trzeba poświęcić trochę czasu na odpowiednie ubranie!

Jakie spodnie i buty w góry?

Jak się ubrać w góry zimąDżinsy oraz zwykłe miejskie kozaki nie są najlepszym strojem na wycieczkę w góry w zimie. Często takie ubranie nie tylko powoduje, że marzniemy, ale także może uniemożliwić nam zejście po wyjątkowo śliskiej drodze w dół. Buty powinny mieć bieżnik, zapobiegający poślizgnięciu się na śliskich,oblodzonych kamieniach. Jakie spodnie są najlepsze na wyjście w góry? Po pierwsze, zadbajmy o to, aby były nieprzemakalne, a po drugie o to, aby były ciepłe. Jednocześnie, nie powinny być to spodnie ograniczające nasze ruchy. Nie mogą też być zbyt luźne. Dobrze nadają się tutaj spodnie narciarskie. Ciekawie też mogą prezentować się zwyczajne spodnie materiałowe, ale wzbogacone o polarowe legginsy pod spodem. Kobiety czasami decydują się na założenie rajstop pod spodnie i to też jest dobre wyjście, o ile nie są to cienkie rajstopy o sztucznym składzie.

Jak się ubrać w góry zimą: bez metek i koronek

Dobierając odzież zwróćmy uwagę na to, czy są to materiały dobrze odprowadzające pot. Co ciekawe, nie jest to bawełna. Dlatego lepsze są koszulki termiczne kupowane w sklepach sportowych od zwykłych bawełnianych koszulek. Bawełniane koszulki na wycieczki w góry nie sprawdzą się dlatego, że w zimie będą zatrzymywały pot, ale nie będą go odparowywały na zewnątrz. Zatrzymana wilgoć w ubraniu sprawi, że będzie nam niezwykle zimno.
Jednocześnie, powinna być to odzież stosunkowo lekka, pozbawiona wewnętrznych niewygodnych szwów.

Jeśli nawet idziemy w góry w dość obcisłych ubraniach, to usuńmy wcześniej z nich metki – w czasie kilkunastu godzin chodzenia nie będzie nam na pewno komfortowo, gdy coś nas będzie uwierać. Istnieją osoby, które nigdzie nie ruszają się bez pajączka reperującego naszą postawę. Zabieranie go w góry jest jednym z najgorszych pomysłów, na jakie możemy wpaść. Kobiety powinny zrezygnować z tradycyjnych staników na rzecz biustonoszy sportowych, które nie mają żadnych sztywnych elementów, fiszbin, koronek i ozdobnych kokardek. Jeśli chodzi o bieliznę, dobrze sprawdzą się produkty, które w składzie mają choć trochę wełny. Unikajmy włókien syntetycznych.

Czy trzeba ubierać się ciepło?

Jak się ubrać w góry zimąCiekawostką jest, że ubranie na wycieczkę w góry nie musi być aż tak grube i zachowujące ciepło jak na wspinaczkę wysokogórską. W trakcie wspinaczki istnieją momenty, gdy długo pozostajemy bez ruchu na zimnie. Natomiast podczas trekkingu po górach cały czas się ruszamy. Tutaj ważniejsze jest, jak wspomniano, aby ubrania łatwo wyparowywały wilgoć i zabezpieczały ewentualnie przed wiatrem, który może nas dopaść w trakcie chodzenia po halach lub gdy wejdziemy na szczyt jakiejś góry.

Ubranie na skitury

Osoby dobierające odzież na skitury powinny kierować się tym samym, co osoby szukające ubrania na wspinaczkę wysokogórską. Tutaj poleca się udanie do specjalistycznego sklepu sportowego z odzieżą na wycieczki w góry zimą.

Ubieramy się na cebulkę

Najbliżej ciała powinna być wygodna, miękka bielizna oddająca wilgoć. Następnie powinna znajdować się warstwa pośrednia ubrania. Będzie ona miała za zadanie utrzymać ciepło wydzielane przez ciało i przedostające się przez bieliznę na zewnątrz. Na zewnętrznej warstwie natomiast powinna znajdować się kurtka: tutaj już włókna syntetyczne są jak najbardziej pożądane i nie trzeba celować tylko w wełnę, a już na pewno nie w bawełnę. Nie sprawdzą się tutaj też żadne futra zwierzęce, bo nie okalają one ciała od dołu. Trzeba wybrać taką kurtkę, która na pasku będzie przylegała ściśle do ciała, wtedy wiatr nie będzie podwiewał od dołu. W sklepach znajdziemy oczywiście kurtki ze ściągaczami.

Hej, witamy na naszym blogu! Uwielbiamy podróże, turystykę i przygody. Z naszych artykułów, dowiesz się o najciekawszych miejscach w Polsce i na świecie, poznasz porady dotyczące samotnego podróżowania i spędzisz miło czas na lekturze. Zapraszamy!