TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

Rekreacja Turystyka

Jak fotografować w podróży – 6 rad

Wyjeżdżasz na wakacje na Podlasie albo w Tatry, a może dalej, do obcych krajów, podziwiać włoskie niebo i lawendowe pola w Prowansji? Jak fotografować w podróży takiej jak ta?

Zobacz także: Rower Trekkingowy w Polsce: Szlaki Pełne Przygód

Jak fotografować w podróży

Piękne zdjęcia z podróży

Chciałbyś przywieźć mnóstwo pamiątkowych zdjęć, przedstawiających zapierające dech w piersiach widoki, ale nie jesteś pewien, czy masz wystarczające doświadczenie? Mamy dla ciebie kilka porad o tym, jak fotografować w podróży.

Jak fotografować w podróży?

 1. Rób zdjęcia tym, co masz
  Pamiętaj, że najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie! Oczywiście, do pokazywania krajobrazu przydałby się obiektyw szerokokątny, ale jeśli nie masz stałki 35 mm, działaj z obiektywem o ogniskowej 50 mm. A poza tym smartfony mają właśnie obiektyw szerokokątny i coraz lepszą jakość robienia zdjęć. Nie musisz więc dźwigać ciężkiego sprzętu, żeby sfotografować zachód słońca nad morzem – wystarczy twoja komórka.
 2. Zapakuj to, co potrzebne
  Przed wyjazdem sprawdź, czy oprócz wypasionego obiektywu zabrałeś baterie i ładowarkę. Nie zapomnij też zabrać sprzętu do czyszczenia – zarówno smartfon, jak i aparat wymagają higieny użytkowania. Chusteczka z mikrofibry oraz gruszka to podstawa. Plamka na obiektywie potrafi zepsuć najpiękniejsze zdjęcia z wypadu nad jezioro. Oczywiście, można to naprawić w programie graficznym – ale przecież nie w tym rzecz!
 3. Poluj na złotą godzinę
  Słynna „golden hour”, kiedy słońce oświetla budynki na ciepły, złoty kolor, to godzina przed zachodem słońca oraz tuż o świcie. Warto wówczas przejść się z aparatem, by rejestrować widoki. Nawet zwykła trawa na blokowisku nabiera wówczas nieziemskich barw, a co dopiero chmury na niebie czy zabytkowe pałace, kamienice i dworki. Pamiętaj również o „blue hour” – to czas tuż po zachodzie słońca oraz tuż przed świtem. Wbrew pozorom latem warto wstawać rano!
 4. Pamiętaj o zasadach kompozycji
  Przed wyruszeniem na fotograficzny spacer przypomnij sobie wszystkie podstawowe zasady kadrowania (trójpodział!). W trakcie robienia zdjęć poszukaj linii, które prowadzą oko osoby oglądającej w głąb obrazu, symetrii, ciekawego punktu zaczepienia na pierwszym planie, obramowania (na przykład z liści).
 5. Obrabiaj zdjęcia
  Co prawda zdjęcia modelek obrobione w Photoshopie mają złą sławę, ale wbrew pozorom warto popracować nad zdjęciami, nawet w darmowych programach do obróbki. Kadrowanie, korekta ekspozycji, podkreślenie koloru czy kontrastu uratowało niejedną fotografię z wakacji. Snapseed w komórce, Photoscape X na laptopie – i do dzieła!
 6. Selekcjonuj zdjęcia
  Piętnaście takich samych ujęć Krzywej Wieży w Toruniu? Poznańskie Koziołki z ciągle takiej samej perspektywy? Pole lawendy, pole lawendy i znowu pole lawendy? Twoi goście, oglądający zdjęcia z wakacji, znudzą się po dwóch minutach, a i tobie nie będzie się chciało do nich wracać. Dlatego podczas robienia zdjęć spróbuj spojrzeć na dany temat z różnych perspektyw, zastanów się, co chcesz przekazać, a kiedy już fotografia jest gotowa – wybieraj. Naprawdę nie potrzebujesz kilkunastu takich samych zdjęć. Pokazując zdjęcia z wakacji, lepiej przygotować reportaż, opisujący najważniejsze miejsca, wrażenia, historie.
Jak fotografować w podróży
Hej, witamy na naszym blogu! Uwielbiamy podróże, turystykę i przygody. Z naszych artykułów, dowiesz się o najciekawszych miejscach w Polsce i na świecie, poznasz porady dotyczące samotnego podróżowania i spędzisz miło czas na lekturze. Zapraszamy!