TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

Turystyka

Dlaczego warto odwiedzić Karpacz

Pasmo Karkonoszy ma dwa wybitne szczyty- Szrenicę i Śnieżkę. U stóp Śnieżki znajduje się Karpacz, a pod Szrenicą rozciąga się Szklarska Poręba. Dlaczego warto odwiedzić Karpacz? Powodów jest wiele.

Dlaczego warto odwiedzić Karpacz?

Dlaczego warto odwiedzić KarpaczPrzede wszystkim, Karpacz jest świetną bazą turystyczną dla wybierających się w pasmo Karkonoszy. To stąd prowadzi szlak na Śnieżkę(1602 m n.p.m.), najwyższy szczyt pasma. Ze szczytu przy dobrej widoczności można podziwiać wspaniały widok na całą Kotlinę Jeleniogórską wraz z otaczającymi ją pasmami. Jest tu oryginalny budynek, w którym mieści się Wysokogórskie Obserwatorium meteorologiczne i bufet. Obok stoi Kaplica św Wawrzyńca – patrona przewodników. Główny Szlak Beskidzki im. M. Orłowicza prowadzi stąd przez Przełęcz Karkonoską, Szrenicę i Góry Izerskie aż do Świeradowa -Zdroju. Nie mniej atrakcyjną będzie wycieczka krawędzią Kotłów Wielkiego i Małego Stawu. Przy trasie znajduje się schronisko Strzecha Akademicka, a zbaczając troszkę w bok odwiedzimy urokliwe schronisko Samotnia. Po drodze możemy podziwiać granitowe ostańce skalne – Pielgrzymy i Słonecznik.

Karpacz – atrakcje dla dzieci

Drugim powodem, dla którego warto zaplanować urlop w Karpaczu, jest mnogość atrakcji dla dzieci.  Ponieważ wszystkie dzieci zachwyci Muzeum Zabawek. Stare i nowe lalki z całego świata (ponad 2 tysiące szt) są prezentowane w zbudowanych dla nich domkach. Kolekcję wzbogacają modele kolejek i samochodzików. Miłośnicy klocków mogą spędzić atrakcyjnie czas w Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO, gdzie po obejrzeniu interaktywnej kolekcji można samemu stworzyć swoje budowle. Na miejscu znajduje się tez sklepik z zestawami klocków.

Równie ciekawe jest muzeum Karkonoskie Tajemnice, gdzie w zaaranżowanej w podziemiach siedzibie Ducha Gór wszystkimi zmysłami będzie nam dane poznać legendy i tajemnice karkonoskiej ziemi. Nieco starsze dzieci, a także dorośli, świetnie spędzą czas w położonym tuz obok Karpacza parku rozrywki Western City. W miasteczku jest stylizowana zabudowa – biuro szeryfa, sklep kolonialny, saloon i wreszcie bank, na który codziennie o 15.10 ma miejsce inscenizowany napad. W samo południe zaś możemy oglądać pojedynek rewolwerowców. Natomiast o godzinie 13.00 są pokazy tańca indiańskiego. Ozdobą miasteczka są piękne konie, oczywiście czynnie uczestniczące w widowiskach. Zwiedzający mogą brać udział w płukaniu złota, nauczyć się sztuki rzucania lassem, popływać łodzią canoe i popróbować sił w jeździe konnej. Nikt na pewno nie będzie się tu nudził.

Świątynia Wang – symbol Karpacza

Trzeci istotny powód do odwiedzin Karpacza to przeniesiony z norweskiej wsi śliczny drewniany kościółek Wang. Pochodzi z XII wieku, a został podarowany społeczności protestanckiej na Śląsku przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II. W ascetycznym drewnianym wnętrzu zachowały się oryginalne elementy wystroju pokryte tajemniczymi runami- odmiana pisma starych germańskich plemion.  Bardzo miłym spacerem jest dwugodzinna wyprawa do kaplicy św Anny i Dobrego Źródła, przy którym znaleziono krzemienne siekierki z okresu neolitu. Wypływająca ze źródełka woda jest doskonałej jakości i ma działanie radoczynne. Przy Urzędzie Miejskim warto obejrzeć Skwer Zdobywców poświęcony himalaistom z odciskami ich butów i Kamieniem Everestu.

Karpacz dla aktywnych

Dlaczego warto odwiedzić KarpaczCzwartą mocną strona Karpacza są atrakcje dla spragnionych wrażeń. Dlatego wielu emocji dostarczy wjazd kolejką linową na Kopę, skąd można podejść już łatwo na Śnieżkę. Bardzo z reguły oblegany jest park linowy Tarzan, który oferuje trasy dla dzieci i dla dorosłych. Miłośnicy pływania maja do wyboru trzy aquaparki przy wielkich hotelach. Zimą amatorzy nart docenią doskonale przygotowane wyciągi i trasy narciarskie, szczególnie Biały Jar Winterpol i Kompleks Narciarski Śnieżka. Poza tym oprócz popularnych nart biegowych można skorzystać z lodowisk i spróbować swoich sił w skituringu, czyli wędrówkach na nartach oraz w wycieczkach na rakietach śnieżnych.

Infrastruktura turystyczna Karpacza

No i piąta przyczyna, dla której warto przyjechać do Karpacza, to infrastruktura. Miejscowość liczy niewiele ponad 5 tysięcy mieszkańców, a przyjmuje kilkanaście tysięcy turystów. W licznych barach i restauracjach możemy popróbować miejscowych specjałów, ale tez potraw kuchni włoskiej, greckiej i irlandzkiej. Jedynym minusem dla odwiedzających Karpacz jest problem z parkowaniem i dość wysokie ceny na parkingach. Miasto ma dobre połączenia z Wrocławiem i Jelenia Górą, dlatego warto skorzystać z tej formy komunikacji.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Hej, witamy na naszym blogu! Uwielbiamy podróże, turystykę i przygody. Z naszych artykułów, dowiesz się o najciekawszych miejscach w Polsce i na świecie, poznasz porady dotyczące samotnego podróżowania i spędzisz miło czas na lekturze. Zapraszamy!