TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

Alternatywa dla drogiego domu
Rekreacja

Alternatywa dla drogiego domu? Wybierz domki holenderskie

Każdy z nas marzy o własnym kawałku podłogi, gdzie będzie mógł naprawdę poczuć się jak u siebie. Nie wszyscy mogą jednak pozwolić sobie na zakup nieruchomości czy nawet zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Alternatywą dla tradycyjnego budynku mogą być domki holenderskie.

Domki holenderskie i angielskie to synonimy mobilnych budowli, które pełnią rolę pełnowartościowych domów. Nie trzeba ich jednak budować na fundamentach, a kiedy zechcemy zmienić adres, wystarczy zabrać domek ze sobą. Angielskie domki różnią się wyposażeniem i funkcjonalnością. To znacznie więcej niż przyczepy kempingowe, ale wciąż ciekawe, mobilne rozwiązanie dla osób ciekawych świata.

Jak są zbudowane domki holenderskie?

Podstawą całorocznych domków holenderskich jest stalowa rama z kołami. To na niej osadzona jest cała konstrukcja, dzięki czemu cały budynek można dostarczyć w dowolne miejsce. Standardowo domki holenderskie zbudowane są z paneli PCV lub blachy. Z tego powodu najczęściej wykorzystywane są jako domki letniskowe, które nie wymagają systemu grzewczego ani ocieplenia. Na rynku znajdziemy jednak domki holenderskie, które przystosowane są do użytku całorocznego. Znajdziemy w nich m.in. podwójne szyby czy funkcjonalne ogrzewanie kominkiem gazowym.

Warto zaznaczyć, że domki holenderskie wyposażone są w najważniejsze instalacje. Większość z nich posiada np. własną rozdzielnię z bezpiecznikami, instalację gazową oraz hydrauliczną. Domek holenderski z założenia ma być dostępny dla użytkowników od momentu, kiedy zostanie przetransportowany w miejsce docelowe. Nie jest to zatem tak podstawowy sposób mieszkania jaki oferują chociażby przyczepy kempingowe. Używane domki holenderskie cieszą się dużym zainteresowaniem w wielu sytuacjach. Domek holenderski to m.in. częsty wybór w przypadku budowy właściwego lokum. Jeśli mamy już własną działkę i stawiamy na niej dom, w którym jednak nie możemy od razu zamieszkać, domek holenderski może być znakomitym sposobem na tymczasowe lokum dla całej rodziny. Domki tego typu zostały wyposażone we wszystko, czego spodziewamy się po pełnoprawnym domu. Jest łazienka i sypialnia, a dla oszczędności miejsca kuchnia ma zazwyczaj postać aneksu kuchennego przy salonie. Domek holenderski nie zachwyca jednak powierzchnią (standardowe wymiary to 3 x 10 m), jednak spełniają inne ważne funkcje.

Dlaczego warto wybrać domek holenderski?

Przede wszystkim jest to dużo tańsza alternatywa dla tradycyjnego domu. Używane domki holenderskie to koszt maksymalnie 100 000 zł. W tej kwocie trudno byłoby znaleźć chociażby kawalerkę, tymczasem tutaj możemy liczyć na domki angielskie całoroczne z dwiema sypialniami. Naturalnie nowe domki angielskie to wciąż rzadkość na polskim rynku, a producentów tego typu domków brakuje, jednak rynek używanych modeli ma się bardzo dobrze i można na nim wypatrzeć prawie nowe obiekty, które oferują znacznie więcej niż nawet najbardziej zaawansowane przyczepy. Firmy zajmujące się sprzedażą domków nierzadko zapewniają transport gratis, a o dalszą mobilność dbają już nowi właściciele. Domki holenderskie całoroczne i sezonowe to dla wielu osób atrakcyjna alternatywa nie tylko na tymczasowe lokum, ale wręcz zastępstwo domków z betonu i cegły. Osoby, które cenią sobie wolność, docenią możliwość swobodnego podróżowania własnym domem. Obecnie, w czasach pracy zdalnej i szybkiego internetu mobilnego, wykorzystanie domków holenderskich nabiera nowych perspektyw i może być ciekawym rozwiązaniem łączącym zamiłowanie do posiadania własnego miejsca z podróżami.

Hej, witamy na naszym blogu! Uwielbiamy podróże, turystykę i przygody. Z naszych artykułów, dowiesz się o najciekawszych miejscach w Polsce i na świecie, poznasz porady dotyczące samotnego podróżowania i spędzisz miło czas na lekturze. Zapraszamy!