TourismPoland

Sport, Turystyka, Rekreacja

Turystyka

Albania dlaczego warto pojechać

Gdy zbliżają się wakacje, rodzą się pytania i dylematy. Wobec tego zastanawiamy się jednak nad wyglądem naszego urlopu. Chcielibyśmy odwiedzić miejsca, które zapadną nam w pamięci, a jednocześnie nas zaskoczą. Z pewnością krajem, który nie jest jeszcze typowym kierunkiem wycieczek zagranicznych, ale staje się coraz popularniejszy ze względu na egzotykę i swój wyjątkowy klimat jest Albania. Albania dlaczego warto pojechać?

Co wiemy o Albanii?

Albania dlaczego warto pojechaćAlbania jest jedną z republik, która znalazły się za wschodnią flanką żelaznej kurtyny. Podróżując do Albanii, warto zaopatrzyć się uprzednio w przewodnik po tym kraju. Można skorzystać też z wyszukiwarki internetowej, wpisując takie hasła jak: „Albania dlaczego warto pojechać”, „Miejsca warte odwiedzin w Albanii”, „największa atrakcje w Albanii”, „Wakacje w Albanii”, „jak podróżować po Albanii”, „z czego słynie Albania”, a to doprowadzi nas do właściwych i godnych polecenia miejsc w tym kraju. Albania słynie z pięknych widoków, ciepłych i przyjaznych ludzi, choć niekiedy natarczywych. Można też natrafić na wszechobecny nieład. Widać to przede wszystkim na ulicach, więc jeżeli wybierasz się jako kierowca do Albanii, może Cię czekać niemały zawrót głowy. Także w restauracjach możesz natrafić na chaos, jeżeli jeden kelner spisuje zamówienie, inny przynosi danie, a jeszcze inny przynosi rachunek. Można więc zetknąć się z wieloma ciekawymi sytuacjami. Albania to kraj względnie zlaicyzowany, choć formalnie większość ludzi to muzułmanie, podobnie jak zresztą w Bośni i Hercegowinie.

Albania dlaczego warto pojechać?

Odwiedzając Albanię, warto wspomnieć o Porto Palermo. Jest to przepiękny, klimatyczny zakątek z niezwykle krystaliczną wodą oraz z zamkiem na półwyspie. Jest to twierdza z czasów panowania Imperium Osmańskiego. Warto odwiedzić też miejscowość Kruja – arenę wielu walk w czasach panowania Imperium Osmańskiego, a zwłaszcza tych z udziałem Skanderberga, wielkiego przywódcy i bohatera narodowego Albanii. Swoje robi też miasto Szkodra ze słynnym jeziorem. Jest ono położone na granicy Albanii i Czarnogóry. Zresztą większy obszar znajduje się właśnie na terenie tego drugiego państwa. Jednak także Albania może sobie je zapisać jako ważny przyczółek na swojej mapie. Występuje tu wiele niezwykłej flory oraz fauny, m.in. ptaki – kormorany oraz czaple. Samo miasto Szkodra, które jest położone na terenie Albanii jest największym ośrodkiem kulturowym i turystycznym w całej Albanii, więc trudno pominąć to miejsce przy wyjeździe do Albanii. Innym urokliwym miejscem jest Saranda. Miejscowość ta ma silne znaczenie historyczne. Znajduje się tu kamienista plaże oraz wiele restauracji i kawiarenek, w których można odpocząć, opalając się w słońcu.

Nieopodal Sarandy leży Burtint. Jest to miasto, którego geneza sięga starożytności. Miasto to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, podobnie jak Gijrokaster. Jest to tzw. miasto muzeum, które z zewnątrz otoczone jest bardzo wysokimi górami. Cieszyć i napawać się można tam wspaniałymi widokami – od natury poprzez budowle, np. domami kamiennymi na Starówce, a także bardzo stromymi uliczkami przez Gijrokaster zyskał miano „Miasta Tysiąca Schodów”. Znajduje się tutaj także twierdza, która jest kolejnym znakiem, że urzędowało tam swego czasu Imperium Osmańskie i miało znaczące wpływy.

Atrakcje Tirany

Albania dlaczego warto pojechaćSama Tirana – stolica kraju też jest miastem wartym uwagi turystów. Znajduje się ona w centrum kraju. Również jest to ośrodek kulturalny i gospodarczy w Albanii. Rozwija się tuta najwięcej miejsc przemysłowych w całej Albanii. Znajduje się tutaj Dom Envera Hodży – albańskiego przywódcy w czasach reżimu komunistycznego. Największe wrażenie robi jednak Plac Skanderberga położony w samym centrum Tirany. Jest tam także nieco polskich elementów jak np. pomnik Fryderyka Chopina. Dla zwolenników przygód, które warto zapamiętać przez całe życie, niewątpliwie polecanym kierunkiem jest Kanion Rzeki Osum. Ma on długość liczącą około piętnaście kilometrów, a także wysokość blisko stu metrów. Można przejść przez kanion w trakcie suszy, a w deszczowych porach można również załapać się na atrakcję, jaką jest spływ pontonem. W końcu należy wspomnieć o mieście Durres – najstarszym w Albanii. Są tutaj piaszczyste plaże, a także wiele zabytków, które pozostawiły za sobą czasy starożytne. Jest to zwykle jedno z pierwszych miejsc odwiedzanych przez turystów po przyjeździe do Albanii ze względu na bliską odległość od międzynarodowego lotniska.